Slovenské stavebnictví po letech propadu zažívá boom

Slovenské stavebnictví po letech propadu zažívá boom

Slovenské stavebnictví po šesti letech propadu, které se projevilo také ve finančních potížích předních stavebních firem, zažívá letos výraznější oživení. Těžit z tohoto vývoje mohou také čeští stavbaři, kteří v zemi získali zakázky například v oblasti silniční a železniční infrastruktury.

Stavební produkce v zemi podle slovenského statistického úřadu vzrostla v prvním pololetí oproti stejnému období minulého roku o 12,9 procenta a dosáhla 2,1 miliardy eur (zhruba 57 miliard korun). V samotném červnu tempo meziročního růstu výkonů stavebnictví dosáhlo až 26 procent, a to hlavně díky vyššímu objemu prací na inženýrských stavbách. Silný růst stavebnictví podle analytiků podporují zejména veřejné projekty v oblasti infrastruktury.

Dosavadní vývoj slovenského stavebnictví je zatím výrazně lepší než odhady manažerů stavebních firem, kteří dříve v tomto roce v průzkumu analytické společnosti CEEC Research odhadovali letošní růst produkce v průměru na 3,4 procenta.

Slovensko v uplynulém období zahájilo výstavbu několika nových úseků dálnic a modernizaci železničních tratí, na kterých se podílejí i české firmy. Soukromý sektor zase ohlásil například nové developerské projekty.

Stavebnictví na Slovensku zaznamenalo výrazný pokles výkonů po propuknutí globální ekonomické krize. Objem stavební produkce loni dosáhl jen 70 procent úrovně předkrizového roku 2008, zaměstnanost v odvětví klesla v tomto období o přibližně 13 procent. Propad sektoru provázely finanční potíže stavbařů, dvě přední stavební firmy Doprastav a Váhostav-SK získaly soudní ochranu před věřiteli. Věřitelé obou společností pak schválili ozdravný plán těchto podniků.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský