Záchrana rozpadlého zámku

Záchrana rozpadlého zámku

Pokud si chcete vyzkoušet život na zámku, navštivte anglické hrabství Warwickshire. Zdejší zchátralé opevněné venkovské sídlo rodu Astleyů se totiž díky dobročinné organizaci Landmark Trust, která se specializuje na ochranu a konzervaci staveb, podařilo proměnit v rezidenci, která v rámci možností co nejvěrněji kopíruje původní využití prostoru a těží maximum z atmosféry místa.

Panství Astley Casle, které vzniklo ve 12. století, spravovali jeho původní majitelé jen zhruba tři sta let. Následně se jeho majitelé různě střídali a každý si zámek poupravil k obrazu svému. V šedesátých letech minulého století byl zámek dokonce přestavěn na hotel, který však v roce 1978 vyhořel. Od té doby zámek chátral, ale zároveň fungoval jako působivá kulisa mnoha kulturních akcí. Organizace Landmark Trust se tedy na základě obliby místa rozhodla vypsat architektonickou soutěž na obnovu nejen zámku, ale všech přilehlých památek, tedy zbytků zahrad, kaple, jezera a rozpadlých vnějších hradeb. Vítězný projekt představili londýnští architekti Witherford Watson Mann, kteří zaujali porotu svým citlivým přístupem a snahou vytěžit maximum ze stávající atmosféry místa.

Architekti navrhli dvoupatrovou budovu, kterou zasadili do původních masivních pískovcových stěn. Strukturu bylo nutné doplnit, k čemuž si tvůrci cihlu jako materiál, který citlivě a přitom výrazně odliší staré od nového. Nový systém stropů a podlah v nejstarší části zámku, kde vznikly čtyři ložnice a obytný pokoj, je vytvořen z laminovaných dřevěných trámů. Architekti se rozhodli i pro zastřešení ostatních částí zámku, ve střeše však nechali velké mezery, takže nádvoří a další původní prostory jsou vystaveny dešti.

Astley Castle
architekt: Witherford Watson Mann Architects
klient: Landmark Trust
realizace: 2013, Anglie

-vb-

zdroj: RIBA ( www.architecture.com)
foto: Heléne Binet

Komentáře