Veletrh nápadů dal objektu křídla
Galerie(17)

Veletrh nápadů dal objektu křídla

Nová galerie se stálou expozicí a turistickým informačním centrem se hlavně pro svůj skulpturální design stala dominantou pobřeží v zálivu Dong Jiang ve městě Tianjin jihovýchodně od Pekingu. Dynamická hmota je výsledkem pečlivé analýzy lokality a především demokratického tvůrčího procesu architektonického studia Ministry of Design. Každý projekt začíná výběrem nejlepších myšlenek na pomyslném veletrhu nápadů celého designérského týmu.

Vanke patří mezi nejvýznamnější developery v Číně. Colin Seah, ředitel pro design architektonického studia Ministry of Design, oceňuje zejména jejich aktivní přístup k inovativní architektuře. Turistické informační centrum a výstavní prostory fungují jako samostatné jednotky s vlastním vstupem a přístupovými cestami, ale zároveň jsou vzájemně propojeny. Samotná galerie může být ještě rozšířena diskusním foyer s barovým pultem. Všechny interiérové prostory těží z maximálního panoramatického výhledu do exteriéru.

Trojité V se projevuje nejen v horizontálním rozvržení do trojúhelníkového půdorysu, ale i ve vertikálním akcentování všech tří nároží. Architektům se podařilo přesvědčit klienta, aby mohli použít náročnější řešení vyložených nosníků bez podpůrných sloupů v rozích půdorysu, které původně statik navrhl pro zajištění stability. Výsledná, finančně nákladnější konstrukce působí velmi lehce, jako by objekt v rozlehlé krajině na břehu moře jen roztáhl křídla.

Exteriérové stěny, které plynule přecházejí v mohutnou markýzu, obložili architekti obkladem Cor-ten. Slitina mědi, chromu a oceli výborně odolává nepříznivým povětrnostním vlivům a v jedinečném podnebí získává originální patinu. Materiálovou čistotu v podobě kombinace skla a oceli v exteriéru kontrastně doplňuje dřevěný interiérový obklad. Autoři ho využili k zútulnění vnitřních prostorů.


 
Překvapivým zážitkem byla pro Colina samotná realizace objektu. Výstavba trvala méně než 4 měsíce. Je to podle něho jeden z fenoménů moderní Číny. „Jen jsem mrkli okem a půl budovy už stálo. Nějakou dobu nám trvalo, než jsem si s kolegy z Evropy a Ameriky na to tempo zvykli,“ vysvětlil Colin Seah a dodal: „Kde je vůle, tam je i cesta. Takováto vzorová spolupráce je možná pouze s pokrokovým klientem, který má tak otevřenou mysl jako Vanke.“

Colin Seah je zakladatelem a ředitelem studia Ministry of Design v Singapuru s novou pobočkou v Pekingu. Zkušenosti sbíral u Rema Koolhaase a Daniela Libeskinda. Svoje poslání definuje takto: vyvolávat otázky, hledat nová propojení a znovu definovat prostor. Získal mnoho prestižních mezinárodních ocenění a je považován za vycházející hvězdu v architektuře.


 
Vanke Triple V Gallery
Místo: Tianjin, Čína
Investor: China Vanke Co Limited
Architekti: Ministry of Design: Colin Seah, David Tan, Daniel Aw, Jeremiah Abueva, Lynn Li, Noel Banta
Zastavěná plocha: 750 m2
Maximální výška: 11,7 m
Otevření: listopad 2011
Mária Nováková
Foto a dokumentace: s dovolením Ministry of Design