Turistické chaty v norském Soddatjørnu

Norská turistická asociace uspořádala architektonickou soutěž na výstavbu horské chaty s vlastním stravováním jako zázemí pro turisty na stezce vedoucí kolem fjordu Lysefjord a horského jezera Soddatjørn. Kritéria soutěže stanovila, že chaty musí být moderní, snadno udržovatelné a při stavbě musí být použity předpřipravené výrobní moduly. Ty byly zvoleny z toho důvodu, aby se co nejvíce zkrátila doba výstavby v nepřístupných horách a nepředvídatelných povětrnostních podmínkách.

Řešení architektonického studia KOKO Architects se s extrémními podmínkami přírody i náročným zadáním soutěže vypořádalo na jedničku. Malý areál tvoří hlavní chatka a šest samostatných minichat k pronajmutí. K vybavení patří suché kompostové toalety, sauna s výhledem na jezero a venkovní sprcha.

Vzhledem k tomu, že není k dispozici žádný hlavní zdroj elektrické energie, topí se v hlavní budově, spacích chatkách a v sauně dřevem, což přispívá k přátelské a příjemné atmosféře obydlí. V kuchyni jsou umístěny dva plynové sporáky, energii pro osvětlení zajišťuje solární panel, voda se čerpá z jezera. K dispozici je i sauna a prádelna přímo u potoka.

Útočiště v drsné norské krajině
Útočiště v drsné norské krajině

Zinek, dřevo, sklo

Autoři projektu dbali na pečlivý výběr použitých materiálů. Exteriéry jsou zhotoveny z válcovaného titanzinku RHEINZINK, který skvěle odolává větru a sněhu, navíc nepotřebuje údržbu po celé desítky let. Hlavním interiérovým materiálem je dřevo.

Unikátní zážitek při pobytu zajišťuje skleněná fasáda s panoramatickým výhledem na malebnou horskou krajinu. V hlavní budově se může ubytovat až pětatřicet turistů. Menší chaty ubytují každá pět osob. Dispoziční řešení hlavní budovy je navrženo tak, aby povzbuzovalo lidskou interakci a sounáležitost výletníků.

02 Turistické kabiny Skapet

Jemné objetí drsné přírody

Chatový komplex stojí daleko od civilizace, sám v divoké přírodě. Jednoduché geometrické tvary, titanzinkový exteriér a dřevěné interiéry vytvářejí malou oázu, která povstává z okolního skalnatého prostředí, je ale vytvořena z přírodních materiálů, stejně jako nespoutaný svět kolem.

Odolný přírodní titanzinek zdůrazňuje sounáležitost objektů s přírodou. Podle roční a denní doby i aktuálního počasí se úhel a intenzita osvětlení objektů mění. Mění se tím i jejich celkový vzhled a působení na člověka, stejně, jako okolní příroda.

01 Turistické kabiny Skapet

Skapet – Turistické kabiny

Místo: Soddatjørn, Norsko
Architekt: KOKO Architects
Investor: Den Norske Turistforening Stavanger
Realizace: 2016
Technické detaily:
Střecha: 224 m2, 1,5 t, RHEINZINK-prePATINA schiefergrau, dvojitá stojatá drážka
Fasáda: 336 m2, 2,2 t, RHEINZINK-prePATINA schiefergrau, úhlová drážka
Zastavěná plocha: 350 m2

 

TEXT: RED
FOTO: RHEINZINK

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 4/2018.

RubrikyArchitekturaŠtítky