Raumplan pro odvážné v Japonsku
Galerie(22)

Raumplan pro odvážné v Japonsku

Začal s tím Adolf Loos, když přestal koncipovat svou architekturu v plánech, ale v prostorech. Jak sám říkal, nenavrhoval žádné půdorysy, fasády a řezy, ale prostory. Jeho koncepce interiéru označovaná jako Raumplan byla založená na odstupňování výšek jednotlivých místností a jejich účelové propojení prostřednictvím schodišť. Zajímavá variace původní Loosovy koncepce vznikla v Japonsku a rozhodně není určena pro lidi trpící závratěmi.

Dům a ateliér pro mladý pár v Tokiu nese název House T. Zatímco například v Müllerově vile jsou jednotlivé prostory propojeny jen několika málo schody, japonský architekt Hiroyuki Shinozaki vyřešil přístup do jednotlivých pokojů strmými žebříky.

Celý interiér je vlastně jeden velký otevřený prostor a jednotlivé pokoje tak od sebe nedělí žádné zdi, což umožňuje prosvětlení celého interiéru jen několika málo okny. Na druhou stranu si musí obyvatelé a návštěvníci tohoto jedinečného domu neustále dávat pozor, aby špatně nešlápli.

V celém domě totiž nenajdete jediný kus zábradlí, který by zabraňoval pádu třeba i o dvě patra níž. Zajímavé je nejvyšší patro, jehož světlá výška je velmi nízká a je tu více děr, než podlahové plochy. Celé patro je vlastně jen studovnou a dobrodružnou součástí cesty na střešní terasu domu.


House T
architekt: Hiroyuki Shinozaki Architects
realizace: 2012, Japonsko

-vb-
foto: Hiroyasu Sakaguchi