Treehouse
Galerie(16)

Treehouse

Spoluautory hostinské rezidence golfového klubu s originálním půdorysem jsou architektonické studio HHF Architects a FAKE Design (majitelem studia je známý čínsky umělec Ai Weiwei). Dům pro hosty je součástí golfového klubu v čínském městě Lijang, ke kterému dále patří hřiště a soukromé rezidence. 

Dispozice dvoupodlažní betonové stavby je vytvořena na základě opakujícího se motivu pětiúhelníka. Tento koncept je zajímavý tím, že velké seskupení takovýchto obrazců nelze vytvořit, aniž by v půdorysu domu nezůstávala prázdná místa. A tato prázdná místa se stala v tomto projektu klíčovými – vytvářejí zajímavé světlené situace, spojují interiér domu s okolním prostředím a integrují stávající stromy do vznikajících teras.


Půdorys horního podlaží


Půdorys spodního podlaží

Podobně jako hra světla a stínu vytváří zajímavé obrazce pod korunami stromů, i v různých částech domu vznikají zajímavé světelné efekty.

Budova vyčnívá nad malé jezero, které nabízí panoramatický výhled na hory v dálce. Do objektu se vstupuje přes horní podlaží a nacházejí se zde hala, jídelna, obývák, knihovna a dva pokoje s koupelnou. Spodní podlaží nad jezerem tvoří velký pokoj s koupelnou.


Dům je částečně vykonzolovaný nad jezero.


Obývák s jídelnou a knihovnou v pozadí


Obývák s výhledem na jezero a hory

Komplikovaný půdorys domu kontrastuje s jednoduchostí použitých materiálů a samotných detailů. Pohledový beton v exteriéru i interiéru se lil do bambusového bednění.

Podlahy v interiéru i na terasách jsou z tmavého ořechového dřeva a stejný materiál byl použit i na okna a okenice.


Motiv pětiúhelníků se opakuje i na dřevěných okenicích.

Střecha je pokryta trávou, což podtrhuje záměr začlenit budovy do okolní přírody.


Řez

Treehouse
Autoři projektu: HHF Architects, Ai Weiwei
Místo: Lijang, province Yunnan, Čína
Funkce: dům pro hosty golfového klubu
Plocha: 400 m2
Materiál: beton, dřevěné podlahy a okna
Výstavba: 2006–2007


Letecký pohled na golfové hřiště

Agentura HHF bola založena v roce 2003 Tilem Herlachem (*1972, Curych), Simonem Hartmanneom (*1974, Bern) a Simonem Frommmenwilerem (*1972, Londýn). Celý tým sestává ze 30 architektů, urbanistů, designérů a projektantů. Dosud realizovali projekty ve Švýcarsku, v Německu, Číně, Mexiku, ve Francii a v USA. Jejich dlouhodobým cílem je spolupráce s jinými architekty, umělci a odborníky se záměrem rozšířit pohled na projekt a obohatit kvalitu specifického návrhu. Ateliér se rovněž významně podílí na vzdělávacích a osvětových aktivitách, jeho členové se pravidelně zúčastňují mezinárodních soutěží a výstav.

Použitá literatura:
1.Jodidio, Philip: Architecture Now! 5 – Architektura dneška. Taschen/Slovart/TMC Art 2008, str. 268-271. ISBN 978-80-7391-088-4.
2.http://www.hhf.ch/hhf/en/projects/archive/2005/treehouse.html
3.http://www.hhf.ch/hhf/en/hhf_architects/profile/office_profile.html

Text: Ing. arch. Lucia Benkovičová
Vizualizace: Meyer Dudesek Architekten
Foto: hhf.ch