Rekonstrukce staré stodoly na prostorný víkendový dům
Galerie(11)

Rekonstrukce staré stodoly na prostorný víkendový dům

Partneři sekce:

Nevyužívaná farmářská budova ve skotské oblasti Scottish Borders, osazená do travnatého svahu, byla předělaná na moderní prázdninové bydlení díky studiu WT Architecture z Edinburghu.

Úlohou architektů bylo vytvořit ze zbytků staré kamenné stavby současné obydlí tak, aby zůstala zachovaná velká část historického zevnějšku.

Střecha budovy a interiérové konstrukce byly ve špatném stavu a musely se odstranit. Zachoval se tak jen kamenný „obal“ stavby, do něhož bylo vsazeno nové bydlení.


Původní kamenné steny se musely na některých místech opravit přírodním kamenem z okolí a vápennou maltou. Z exteriérové strany byly stěny doplněny tmavým dřevěným obložením.

Místnosti jsou zařízeny v duchu jednoduchosti a funkčnosti.

Většina oken byla umístěna podle polohy otvorů v kamenném zdivu. Na jižní štítové straně však dodatečně vznikl otvor na rozměrné okno s výhledem do doliny.

Obvodové stěny a některé konstrukce jsou obloženy světlými smrkovými překližkami a „jádro“ domu sladila bílá barva.

Podlahy jsou pokryty buď borovicovými deskami, nebo leštěným betonem – v závislosti na funkci místnost.

Další zajímavé články:
Starý průmyslový sklad proměnili v restauraci
Rekonstrukce bungalovu v Melbourne je skvostnou oázou klidu

Nová šikmá střecha je osazena výše než původní, aby mezi ní a kamennou zdí vznikla mezera. Do ní architekti osadili více oken, aby interiér dostatečně prosvětlili.

Výška zdí umožnila vytvořit v interiéru otevřená meziposchodí, díky kterým se světlo lépe dostává do okolních místností.

Text: Peter Rypák
Foto: Andrew Lee, Wil Tunnell, WT Architecture

Zdroj: Inhabitat.com