Rekonstrukce staré stodoly na prostorný víkendový dům

Rekonstrukce staré stodoly na prostorný víkendový dům

Nevyužívaná farmářská budova ve skotské oblasti Scottish Borders, osazená do travnatého svahu, byla předělaná na moderní prázdninové bydlení díky studiu WT Architecture z Edinburghu.

Úlohou architektů bylo vytvořit ze zbytků staré kamenné stavby současné obydlí tak, aby zůstala zachovaná velká část historického zevnějšku.

Střecha budovy a interiérové konstrukce byly ve špatném stavu a musely se odstranit. Zachoval se tak jen kamenný „obal“ stavby, do něhož bylo vsazeno nové bydlení.


Původní kamenné steny se musely na některých místech opravit přírodním kamenem z okolí a vápennou maltou. Z exteriérové strany byly stěny doplněny tmavým dřevěným obložením.

Místnosti jsou zařízeny v duchu jednoduchosti a funkčnosti.

Většina oken byla umístěna podle polohy otvorů v kamenném zdivu. Na jižní štítové straně však dodatečně vznikl otvor na rozměrné okno s výhledem do doliny.

Obvodové stěny a některé konstrukce jsou obloženy světlými smrkovými překližkami a „jádro“ domu sladila bílá barva.

Podlahy jsou pokryty buď borovicovými deskami, nebo leštěným betonem – v závislosti na funkci místnost.

Další zajímavé články:
Starý průmyslový sklad proměnili v restauraci
Rekonstrukce bungalovu v Melbourne je skvostnou oázou klidu

Nová šikmá střecha je osazena výše než původní, aby mezi ní a kamennou zdí vznikla mezera. Do ní architekti osadili více oken, aby interiér dostatečně prosvětlili.

Výška zdí umožnila vytvořit v interiéru otevřená meziposchodí, díky kterým se světlo lépe dostává do okolních místností.

Text: Peter Rypák
Foto: Andrew Lee, Wil Tunnell, WT Architecture

Zdroj: Inhabitat.com