Osobitá moderní vila podle návrhu architekta Josefa Pleskota
Galerie(10)

Osobitá moderní vila podle návrhu architekta Josefa Pleskota

Svah nad Podolskou vodárnou v Praze je zastavěn domy s jednotnou dobou vzniku a podobným architektonickým tvaroslovím. Moderní městská vila, jejímž autorem je Ing. arch. Josef Pleskot, respektuje konzervativní okolní prostředí původní zástavby i urbanistický projekt ulice.

Charakteristickým rysem místa jsou oblé až půlkruhové arkýře nebo balkony. „Zaoblené tvary vstupních nároží vily odkazují na oblé formy sousedních domů. Těsná sounáležitost je zachována také díky respektování členění fasád pomocí jednotlivých okenních otvorů,“ vysvětluje architekt Josef Pleskot.

Nový dům přirozeně zapadá do okolního prostředí, přesto se od původní zástavby na první pohled odlišuje svou konstrukcí, použitými materiály a především složitostí některých detailů.

Dům je založen na železobetonové konstrukci. Jeho fasády tvoří pro architekta Josefa Pleskota charakteristický pohledový beton s obtiskem klasických prken v kombinaci s dřevěným obkladem, obdobná kombinace dřeva a betonu byla použita i uvnitř domu.

Velká okna jsou opatřena sklem se zvýšenou reflexí, aby jemně zrcadlila své okolí.

Vila má tři nadzemní a jedno podzemní podlaží, přičemž částečně ustupující nejvyšší patro dodává celku na dynamice. Přízemí domu je koncipováno jako otevřený společenský prostor, oddělena je zde pouze pracovna a toaleta. V dalším podlaží jsou situovány obytné místnosti. Zaujme galerie, která slouží jako knihovna.

Nejvyšší podlaží tvoří jedna velká místnost, k níž patří ložnice s krbem a přiléhající prostorná koupelna. Z ložnice je výstup na částečně krytou terasu s krásným výhledem. Součástí domu je menší zahrada, která opticky, a na jaře a v létě i skutečně, rozšiřuje obytný prostor společenského přízemí. Podzemní podlaží se saunou, vířivkou a posilovnou je určeno pro relaxaci.

V rámci soutěže Stavba roku 2013 získal projekt bytového domu společnosti Crescon v Procházkově ulici č. 3 v pražském Podolí cenu mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha za nejlepší architektonickou realizaci.

Základní údaje:
Lokalita: Procházkova 3, Praha 4 – Podolí
Projekt: Městská vila
Počet podlaží:  3 nadzemní a 1 podzemní
Developer: CRESCON, a. s.
Architektonické a projektové řešení: Ing. arch. Josef Pleskot

Text: Dana D. Daňková
Foto: Crescon a.s.