Partneři sekce:

Moderní technologie pro inteligentní dům

Moderní technologie pro inteligentní dům

I přes rostoucí náklady na energie a ekologické povědomí spotřebovávají domácnosti stále velké množství elektrické energie, ropy a zemního plynu. Část těchto energií lze uspořit, aniž by se domácnosti musely vzdát obvyklého pohodlí. Naopak: moderní technologie zvyšují blahobyt v domě. A pokud je ještě možné ušetřit energie – tím lépe.

Energie lze ušetřit jak s konvenční instalací, tak pomocí bezdrátového tzv. Funk-Bus systému. I s relativně jednoduchými prostředky lze díky němu při současném zvýšení komfortu bydlení ušetřit náklady. Vše navíc funguje automaticky, což je praktické, zejména když není k dispozici žádná volná ruka. Energie lze také šetřit se systémem KNX/EIB. Tyto propracované systémy pro inteligentní techniku budov nabízí největší potenciál pro úspory energií. Příkladem je Gira HomeServer, který se ve spojení se svými flexibilními možnostmi ovládání používá ke kontrole a naprogramování techniky budov. To umožňuje hospodaření s energiemi, které jsou přesně přizpůsobeny potřebám obyvatel.

1. Kompaktní ovládací zařízení s devítipalcovým displejem Gira Control 9 Client.

1. Kompaktní ovládací zařízení s devítipalcovým displejem Gira Control 9 Client.

Topení

Jedním ze zařízení, která pomáhají šetřit energii, je regulátor teplot, který zahřívá pokoje pouze tehdy, když to má smysl. V místnosti s integrovanými hodinami vysílá signály na termoelektrický pohon, který ovládá ventil topení. Tak může být například automaticky zapnuté topení v koupelně půl hodiny před probuzením a nemusí zůstat zapnuté celou noc. I tato funkce může být součástí Funk-Bus systému. Uspořit pomáhá i centrální systém, který pomocí okenních a dveřních kontaktů registruje, kdy jsou dveře nebo okno otevřené. Po určitou dobu je topení v příslušném pokoji automaticky regulované. Až když jsou opět všechna okna a dveře zavřeny, zvýší topení výkon. Tak se zabrání zbytečnému vytápění a zároveň se zajistí, že je pokoj dostatečně vytopen.

2. Zařízení Gira HomeServer, které neustále zaznamenává a ukládá data o provozu a spotřebě elektřiny, vody, plynu nebo topného oleje.

2. Zařízení Gira HomeServer, které neustále zaznamenává a ukládá data o provozu a spotřebě elektřiny, vody, plynu nebo topného oleje.

Ochlazení pokojů v létě

Další možností je regulace žaluzií. Stisknutím tlačítka se nastaví časy, kdy se mají žaluzie pohybovat. Zařízení s vestavěným astroprogramem zohledňují rozdílné východy a západy slunce v průběhu roku. Po vyhodnocení reaguje ovládání žaluzií na sluneční světlo a žaluzie sjedou dolů. Proto se v létě pokoje tolik nezahřívají, a tak se snižuje spotřeba energie pro klimatizaci. Centrální systém zajišťuje souhru žaluzií a vytápění, díky níž lze chytře zahrnout i sluneční energii do regulace teploty. Při výhodné poloze slunce v zimě jsou žaluzie vytaženy a výkon topení se podle toho minimalizuje. V létě pak můžete zabránit zbytečné spotřebě energií tím, že žaluzie včas automaticky sjedou dolů a klimatizace sníží svůj výkon.

3. Automatický spínač osvětlení

3. Automatický spínač osvětlení

Osvětlení

Také osvětlení lze regulovat podle potřeby. Automatický spínač obstarává zapínání světel, když člověk vstoupí do místnosti, a vypínání, když místnost opět opustí. Inteligentní spínač také rozezná okolní jas, takže při dostatečném jasu se osvětlení nezapne. Znatelný vliv na účet za energie může mít také stmívač osvětlení například při sledování televize. Jeho výhodou je i ochrana zdrojů světla sníženým napětím, které tak vydrží zřetelně déle. Praktická je i funkce pro centrální vypnutí všech spotřebičů. Stojací lampa, světlo ve skříni v obývacím pokoji, televize a stereo přístroje, to vše lze vypnout jedním stisknutím tlačítka a oddělit tak přes noc od elektrického vedení. S centrálním systémem se přítomnostní a pohybová čidla starají o to, že se světlo automaticky zapne tehdy, když je to potřeba. Není-li po určitou dobu zaznamenán žádný pohyb, světlo se samo opět vypne. V kombinaci s čidly jasu je také možné přesně nastavit sílu světla, která je skutečně zapotřebí.

Od partnerů ASB

4. Elektronické řízení žaluzií 5. Regulátor teploty v místnosti s hodinami 6. Gira Meteostanice - Meteorologická stanice zobrazující energie kombinuje zobrazení údajů o počasí a spotřebě energie v jednom přístroji.

4. Elektronické řízení žaluzií
5. Regulátor teploty v místnosti s hodinami
6. Gira Meteostanice – Meteorologická stanice zobrazující energie kombinuje zobrazení údajů o počasí a spotřebě energie v jednom přístroji.

Centrální funkce vypínání

Ve vstupním prostoru lze pomocí funkce centrálního vypínání vypnout stisknutím jednoho tlačítka všechna elektrická zařízení. To zaručuje, že žádné zařízení nespotřebovává zbytečně energii. Případně může být funkce centrálního vypínání spojena přímo také s uzamykacím systémem.
Praktické je také zařízení, které neustále zaznamenává a ukládá data o provozu a spotřebě elektřiny, vody, plynu nebo topného oleje. Pomocí přehledných diagramů lze sledovat vývoj spotřeby během celého roku. Existují-li větší odchylky od průměrné spotřeby, lze je rychle rozpoznat na tzv. semaforech energie. Tak lze hospodaření s energiemi snadno optimalizovat a přizpůsobit ho individuálním požadavkům.

TEXT: RED
FOTO: GIRA

Článok bol zverejnený v časopise ASB.