Množství aktivit na malém prostoru – a přímo doma
Galerie(18)

Množství aktivit na malém prostoru – a přímo doma

Čistota tvarů, kontrast harmonického dřeva a neomítnutého drsného zdiva, vzdušný světlý interiér a propojení s okolní zahradou díky velkým proskleným plochám – to je několik pozitiv, které můžeme připsat jednopodlažní domu v české obci Buš. Vyšel z dílny architektky Markéty Cajthamlové a Jana Krejčího.

Parkování a technický dům hned u vstupu na pozemek

Příjemný dům s obdélníkovým půdorysem a plochou střechou stojí na mírně svažujícím se pozemku na okraji obce. Je umístěn tak, že delší osa domu s menší odchylkou kopíruje severní hranici pozemku.

U vstupu na pozemek jsou hned umístěna parkovací stání – dvě krytá a dvě nekrytá a budova sloužící pro technické účely, řešena v příbuzném duchu jako dům samotný. Nachází se v ní tepelné čerpadlo vytápění domu vzduch – voda, ale i prostor pro uložení zahradního nářadí a dalších potřeb. Systém vytápění je kombinací podlahového vytápění s radiátory a podlahovými konvektory.

Spojený s přírodou – zeleň roste i na střeše

„Pro návrh domu bylo důležité propojení s přírodou, okolní zástavba tento hlavní rys domu neruší, protože pozemek je obklopen již vzrostlou zelení. Dům je jednopodlažní, nepodsklepený. Nosné zdivo sestává z betonových tvárnic suchého zdění, které nejsou v interiéru vůbec omítnuté, pouze opatřené malířským nátěrem. Tyto tvárnice jsou izolovány minerální vatou, samotná fasáda je tvořena cedrovým obkladem na dřevěném roštu,“ popisuje detaily stavby architektka Markéta Cajthamlová.

Specifikem této stavby je i zelená střecha s terasou uprostřed, na kterou je možné vyjet po pohodlném bočním kovovém schodišti.

Terasa s vířivkou a bazénem

Jednoduchost, čisté tvary a přírodní materiály kralují i v interiéru. Na jedné straně domu se nachází hlavní obytná místnost s jídelnou a kuchyní, která je dvoukřídlými prosklenými dveřmi propojená s terasou se zahradou.

Tato krytá jižní terasa poskytuje domácím i relax ve vířivce a přírodní bazén.

Prostory lze překrýt venkovními žaluziemi a vytvořit si tak soukromí. V interiéru dále najdeme pokoj, dvě ložnice, koupelnu se saunou, hygienickou místnost a sklad.

Nepřehlédnete

DŘEVOSTAVBA DOKONČENA ZA ŠEST MĚSÍCŮ

Nerušný výhled bez rámů

Okna, která jsou důležitou součástí projektu i z hlediska světla v interiéru, jsou z cedrového dřeva, stejně i fasáda domu a otevírají se posunutím.

Prosklení, která se nedají otevřít, zato však poskytují přímý kontakt s okolní přírodou, jsou řešena jako bezrámová, čímž umožňují nerušený výhled. Atmosféru dotvářejí dřevěné olejované parkety z běleného dubu. Osvěžením je ve středu interiéru moderní gletovaný beton.

Nepřehlédnete
PŘÍJEMNÝ DŮM PRO HARMONICKÝ ŽIVOT

Domek v Buši v kostce
Autoři: Ing. arch. Markéta Cajthamlová, Bc. Jan Krejčí
Lokalita: Buš, Česká Republika
Rok projektu: 2007 až 2009
Rok realizace: 2011
Užitková plocha: 173 m2
Obestavěný prostor: 799 m3

Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová