Eco-friendly dům z recyklovaných materiálů
Galerie(17)

Eco-friendly dům z recyklovaných materiálů

Casa Manifesto lze sice přeložit jednoduše jako „dům manifest“, pokud si dáme trochu práci, vyplyne nám ale také „dům s poselstvím“, s významným prohlášením, třeba jako „Mým národům“ císaře Františka Josefa I.. Ovšem na rozdíl od tohoto závažného dokumentu, oznamujícího vstup do stavu válečného, má Casa Manifesto zcela jiný podtext - šetrnost či dokonce souznění s přírodou, a to nejen navenek, ale i obsahem.

Dům představuje koncept společnosti Infiniski, vyjadřující spojení „Bioklimatického designu“ a znovuvyužitých, tedy recyklovaných materiálů a technologií, zanechávajících co nejmenší uhlíkovou stopu. Navíc díky využívání alternativních zdrojů energie jsou domy stavěné touto koncepcí až ze 70 procent energeticky soběstačné.

Bioklimatická architektura

Projekt Casa Manifesto se nachází v chilském Curacaví a jeho konstrukce je založena na prefabrikovaných a modulárních systémech, umožňujících rychlejší a levnější realizaci stavby. Modulární soustava současně nabízí možnost úprav a rozšíření objektu v budoucnu podle aktuálních potřeb investora.

Dům je z 85 procent vytvořen z recyklovaných a ekologicky šetrných materiálů – pro izolaci byly využity recyklovaná celulóza a korek, v konstrukci pak znovuzpracované železo a dřevo, použité ušlechtilé dřevo pochází z udržitelných lesů, samozřejmostí jsou ekologické nátěrové hmoty, keramika a podobně. Stavba je důkazem vysokého potenciálu, který mohou mít recyklované materiály pro stavebnictví. Spojuje přednosti panelových a modulových domů, dobré tepelněizolační vlastnosti, rychlou výstavbu…Současně Infinity inklinuje k vyššímu stupni industrializace ve výrobě, realizace nevyžaduje vysoký podíl ruční práce, což zlevňuje finální cenu stavby.

Jako dětská stavebnice

Objekt se skládá ze tří původně přepravních kontejnerů, jejich stropy a stěny tvoří vnitřní prostor, dva od sebe vzdálené kontejnery v přízemí slouží jako konstrukční podpora dvou kontejnerů v prvním patře. Dům tak svou konstrukcí tvoří jakýsi most, kontejnery v přízemí jsou pilíře, horní tvoří nosník. V prostoru pod „mostem“ je další místnost, jejíž delší boční stěny jsou prosklené. Jimi je dům ve východozápadní ose opticky propojen s okolní krajinou, přijímá tedy sluneční světlo po celý den a současně je zajištěno efektivní větrání. Lze tak spatřit východ nebo západ z jednoho místa.

Díky této konstrukci lze využitím kontejnerů získat obytný prostor ve dvou patrech o celkové rozloze 160 m2. Součástí dispozice domu je v přízemí obývací pokoj, kuchyně, ložnice, koupelna a terasa, v prvním patře je pak umístěna „klidová zóna“ – hlavní ložnice s koupelnou, hostinský pokoj, a dále dvě ložnice se společnou koupelnou a dvěma terasami.

Fasáda domu je provětrávaná a přizpůsobuje se aktivně ročnímu období – v létě tvoří přírodní chladivou bariéru, v zimě nepouští teplo ven, navíc okenní otvory generují přídavné solární zisky. Před přemírou slunce v letním období zase chrání prosklený prostor v přízemí pergola. Jako tepelněizolační materiál byla použita celulóza.

Projekt: Infiniski Manifest dům
Konstrukce Plocha: 160m2 (+ 15 m2 podlahové plochy terasy)
Architekti: James & Mau
Místo: Curacavi, Chile
Úprava: Infiniski
Generální dodavatel a manažer: Infiniski
Obnovitelné zdroje energie: Infiniski + Geotek
Realizace: 2009
Doba výstavby: 90 dní
Nábytek: Comodo Studio

Text: Dana D. Daňková

Fotograf: Antonio Corchera