Dům s měděným pláštěm s úsměvem paroduje sedlácké stodoly
Galerie(10)

Dům s měděným pláštěm s úsměvem paroduje sedlácké stodoly

Projekt tohoto rodinného domu ovlivnily místní stavební podmínky. Vyvolaly potřebu využít podkrovní prostory, ovšem bez všudypřítomných střešních oken a světlíků.

Místo toho vznikla geniální dekonstrukce*) lidové architektury, rozštěpená prasklinami velkorysého prosklení, které oběma podlažím poskytuje diskrétní výhled. Hlavním bodem koncepce pak je měděný obklad, sjednocující stěny a střechy.

*) Dekonstrukce (dekonstruktivismus) jako směr postmoderní architektury inspirovaný dekonstruktivistickou filosofií je charakteristický např. kouskováním a posouváním povrchů, vlnitými či polámanými tvary, které navozují dojem nepředvídatelnosti, kontrolovaného chaosu, opouštěním vertikál a horizontál (antigravitace), používáním ostrých úhlů i zdánlivě nelogických konstrukcí.

Tento samostatný rodinný dům se nachází v Destelbergenu, nedaleko belgického města Ghent. Nachází se v blízkosti zříceniny hradu, zničeného za druhé světové války; část jeho hradeb stále stojí jako tiché historické připomenutí. V kontrastu s tímto torzem vypadá dům současně povědomě i zvláštně.

Základní hmota, skládající se z přízemí a prvního patra v sedlové střeše, nepřímo odkazuje na známé archetypy, jako jsou venkovské usedlosti nebo stodoly. Současně je však jednoduchost hmoty rozbita velkými skleněnými fasádami, navazujícími vztahy s okolními stromy a památkovými hradbami.

Povinné požadavky územního plánu pro pozemek vyžadovaly, aby byl dům koncipován jako jediný pavilon. Vzniklé řešení je v podstatě zahradním domem bez průčelí nebo zadní části, místo nich má dvě stejné fasády a 360° využití celého pozemku.

Neošetřený měděný plášť bude v průběhu let průběžně měnit barvu, z počáteční jasně zářivé až po hnědou a nakonec zelenou. To dává projektu poetickou nestálost, ladící s proměnlivými odrazy okolních stromů v prosklených fasádách.

Autor: GRAUX & BAEYENS architects
Vlastník budovy: Soukromý
Postaveno: 2013
Stát: Belgie
Město: Destelbergen
Typ budovy: Obytný dům
Použitá měď: Klasická

Text: Marie Urbancová
Foto: Filip Dujardin