Dům s atraktivním hliníkovým štítem
Galerie(20)

Dům s atraktivním hliníkovým štítem

V krásném prostředí Drahanské vrchoviny se v obci Lipůvka (na východ od hlavní silnice Brno–Svitavy) nachází architektonicky odvážně řešený rodinný dům, který je dílem architekta Svatopluka Sládečka. Atypický dům s falcovanou střechou i fasádou je situován na konci zástavby převážně samostatně stojících rodinných domů, takže ze severovýchodu na parcelu už navazuje les.

Dispoziční řešení objektu se odvíjí od umístění domu v poměrně strmém svahu. Příjezd a vstup do domu jsou v horním podlaží, kde se nachází také šatna s technickou místností a dva pokoje s koupelnou a toaletou. V přízemí pak je prostorný obývací pokoj s přístupem na zahradu s terasou, kuchyňský kout, WC a jedna ložnice. Důležitým interiérovým prvkem je křivočaré schodiště, situované na východě, tzn. na studené světové straně. Jeho zakřivení dává domu výrazný aerodynamický tvar. Pod schodištěm a v horním patře jsou uprostřed zakřivení umístěny koupelny a toalety, čímž jsou na minimum zkráceny rozvody vody a kanalizační odpady.

Dům je postaven na klasických základových pasech s podkladní betonovou deskou. Přízemí je vyzděno z plynosilikátových bloků a na něm je spočívá konstrukce horního podlaží, kterou tvoří rámová dřevostavba s výplní z minerální vlny a deskovým opláštěním. Střecha má mírný spád 8° směrem k severovýchodní a jihovýchodní stěně, s jedním vrcholem v místě rohového komína.

Jako krytina, která současně přechází obloukem do fasády, byl použit bílý falcovaný hliníkový plech Prefalz. Tento materiál je dostatečně tvárný, má moderní design a odpovídající kvalitu na to, aby vyhověl požadavku na zakružování do požadovaného rádiusu. Střecha i fasáda, které jsou zde výrazným pohledovým prvkem, byly pro klempíře opravdovou výzvou. Plášť domu musí být totiž nejen technicky funkční, ale i vysoce atraktivní. Precizní realizaci provedla firma Klempířství Antonín Ondrůšek.


Místo: Lipůvka
Architekt: Svatopluk Sládeček
Spolupráce: Petra Bitaudeau, Pavel Velecký
Statik: Zdeněk Kůra
Projekt a výstavba: 2009-2011
Pozemek: 952,85 m2
Zastavěná plocha: 64,76 m2
Celkový objem: 400,76 m3

(uca)
Foto: Prefa Aluminiumprodukte