Interiér působí velmi harmonicky a příjemně kraluje mu dřevo.
Galerie(15)

Dům pro mladou rodinu

Partneři sekce:

Maďarští architekti fungující pod výmluvným názvem, kterému nechybí dávka humoru –„architecture uncomfortable workshop“, postavili nevšední dům pro mladou rodinu. Už dopředu je jasné, že od studia s takovým názvem nemůžete čekat stereotypní řešení. Čím je tak zajímavý? Má dvě tváře, jednoduchou dispozici a nabízí vše, co potřebujete!

Chladné přivítání?

Dům s nízkou sedlovou střechou leží na dlouhém užším pozemku; zepředu je přístupová cestička ke vchodu do domu a za ním se nacházejí krásné odrostlé stromy. Fasáda působí z přístupové strany velmi chladně, a to díky odhalenému šedému zdivu s dřevěnými dveřmi uprostřed.

Dům s nízkou sedlovou střechou leží na dlouhém užším pozemku

Metaforicky působí dvě malá okna, jedno z nich je totiž „slepé“ – oplechované a ozdobené rostlinami, druhé je reálné (toto okno je z pohledu interiéru umístěno přímo nad kuchyňskou linkou, konkrétně nad dřezem).

Dům pro mladou rodinu
Dům s nízkou sedlovou střechou leží na dlouhém užším pozemku
Dům pro mladou rodinu 4
Dům pro mladou rodinu 5
Vyzývavý kontrast k němu tvoří šedé zdivo v hlavním obytném prostoru za kuchyňskou linkou.
Slepé malé okno oplechované a ozdobené rostlinami
Interiér působí velmi harmonicky a příjemně kraluje mu dřevo.
house for a young family7

Zcela jiný dům

Absolutním opakem je druhá tvář tohoto domu. Tu tvoří šest velkých oken sahajících po zem, které shora tvaruje dřevo uložené do oblouku. Mezi okny jsou osazeny dvojité dveře, kterými vyjdete na dřevěnou terasu. Z této strany vidíte úplně jiný dům než zepředu.

Absolutním opakem je druhá tvář tohoto domu tu tvoří šest velkých oken sahajících po zem

Teplá dřevěná fasáda ladí s přírodou, která je v její těsné blízkosti. Terasa orientovaná do zahrady je umístěna ve výšce nad klesajícím pozemkem. Výhodou je, že odrostlé stromy pohledově izolují i od sousedního pozemku, na kterém se nachází podstatně větší dům.

Detaily, které upoutají

Interiér působí velmi harmonicky a příjemně, kraluje mu dřevo. Vyzývavý kontrast k němu tvoří šedé zdivo v hlavním obytném prostoru za kuchyňskou linkou. Z něj je vytvořen i samostatný zděný prostor, ve kterém se nachází šatník. Působivé střety šedého zdiva se dřevem najdete i v exteriéru.

Dům pro mladou rodinu 4

Jednoduchá dispozice

Dispozice domu je zcela jednoduchá, a přitom plně funkční, pro mladou rodinku dostačující. Centrální prostor tvoří hlavní denní místnost s kulatým stolem a kuchyňskou linkou. V levé části dispozice je ze strany vstupu umístěný šatník a v pravé ve stejném prostoru hygienické zázemí.

Vyzývavý kontrast k němu tvoří šedé zdivo v hlavním obytném prostoru za kuchyňskou linkou.

Směrem k otevřené fasádě a zahradě jsou po bocích společenského prostoru ložnice (napravo od vchodu) a obývací pokoj s gaučem, aktuálně i s dětskou postýlkou (vlevo). Obě tyto místnosti je možné podle potřeby spojit s centrálním prostorem, ale mohou fungovat také samostatně.

Dům pro mladou rodinu

Dům pro mladou rodinu ve zkratce
Architektonický ateliér: architecture uncomfortable workshop
Lokalita: Csömör, Maďarsko
Rok realizace: 2017
Sabína Zavarská
Foto: András Zoltai