Věž Ester v Jeruzalémě
Galerie(6)

Věž Ester v Jeruzalémě

Předlohou této unikátní věže, která šla ruku v ruce s umístěním objektu, byl kaktus. Není to přitom nápad vůbec nahodilý – vychází z jisté metonymie. Kaktusy rozkvétají věncem krásných, bohatých květů, které i přes houževnatost, odhodlanost a ježatost sukulentu jsou svým způsobem něžné. Tyto vlastnosti, jak se tvůrci objektu shodli, vhodně ilustrují povahu Izraelitů. Sami Izraelité, kteří se narodili v nehostinné krajině a dokázali změnit poušť v rozkvetlou zahradu, se přitom nazývají „sebra“, což se dá přeložit právě jako kaktus. Šlo by tedy snad najít příhodnější předlohu pro věž, která má oslavovat Izrael a být umístěna v zahradách „Hansen House“, dříve nemocnice pro nemocné leprou, nyní uměleckého centra?

Finální návrh maximálně respektuje své prostředí – Hansen House, stovky let staré olivovníky, zahradu samotnou a domy v okolí, které se snaží vhodně doplnit a nikoli potlačit. Podobnost s kaktusem je pak zřejmě nejpatrnější v oblasti plošiny pro návštěvníky, tj. cca ve výšce 12 metrů. V okolí plošiny se, stejně jako květy kaktusu, oddělují jednotlivé části pláště a dovolují tak návštěvníkům kochat se výhledy, zatímco je před ostrým sluncem chrání samotná konstrukce.

Vítěz odborné poroty v kategorii Dřevěné konstrukce – realizace v soutěži Dřevěná stavba roku 2018

Přestože je v lokalitě použití dřeva pro takovéto konstrukce poměrně vzácným jevem, rozhodně nešlo o přešlap, ale naopak o cílený záměr. Dřevěný objekt s sebou přináší jisté oživení a změnu, která zaujme na první pohled již z dálky. Přestože v Čechách je práce se dřevem poměrně běžnou záležitostí, při realizaci v Izraeli s sebou přinesla jisté komplikace. Aby byl projekt co nejlépe realizovatelný, byly jednotlivé segmenty konstrukce vyrobeny v Čechách, umístěny do dvou kontejnerů a poslány přes moře. I proto, stejně jako jakýkoli jiný kaktus, tato konstrukce zůstane jedinečnou a jedinou svého druhu. Ateliér si striktně zakládá na originálnosti každého svého projektu.

“Jeruzalém je pro mě magické město. Když se proto v roce 2017 naskytla možnost postavit v centru Jeruzaléma věž – což by byl důstojný způsob, jak oslavit blížící se výročí 100 let od založení Československa a 70 let od založení státu Izrael –, ani vteřinu jsem neváhal.” (Martin Rajniš, Huť architektury)

Věž, na jejíž stavbu bylo použito dřevo, ocel, ETFE fólie a beton, nese jméno Ester dle zvyku ateliéru, který své věže pojmenovává ženskými jmény v abecedním pořádku. Předchozími výtvory jsou Anežka na Sněžce, Bára nedaleko Chrudimi, Cecilka v Brně, Doubravka v Praze – na Izraelskou věž tedy vyšlo písmenko E. A Ester je krásné židovské jméno.

Architekt: Huť architektury Martin Rajniš – Martin Rajniš, Tomáš Kosnar
Projektant: TIMBERDESIGN – Zbyněk Šrůtek
Dodavatel: HAMR Huť architektury Martin Rajniš, TIMBER DESIGN, Maik Engineers
Foto: Ivan Němec, Pavlína Schultz

Zahájení stavby: 16. 10. 2017
slavnostní otevření: 9. 11. 2017
Celková výška: 15,4 m
Výška podlahy vyhlídky: 12 m
Výška očí návštěvníka: +/- 13,5 m
Průměr vyhlídky / u země: 5,8 m / 4 m

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB HAUSTECHNIK 2/2018.