Hlavní program Salonu dřevostaveb proběhne 13. a 14. března ve VNITROBLOCKu.
Galerie(5)

Salon dřevostaveb zaujme loděnicí i školkou ze dřeva

Partneři sekce:

Salon dřevostaveb 2020, který se koná 13. a 14. března, přinese setkání lídrů z oboru moderních dřevěných staveb, kteří se zaměří na témata dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor i bydlení. Pod jednou střechou se odehraje setkání dodavatelů a stavitelů, výstava architektury i přednášky, které představí současné technologie, trendy a nejvýraznější aktuální dřevěné stavby, které vznikly v Čechách a na Slovensku.

Akci o den dříve ji zahájí přednáška v CAMPu. Na téma dřevostaveb pro veřejné účely zde promluví známý německý architekt Felix Waechter. Hlavní hvězdou ve VNITROBLOCKu pak bude britský stavitel vícepodlažních dřevostaveb Philipp Zumbrunnen.

Salon zahájí přednáška německého architekta Felixe Waechtra.
Hlavní program Salonu dřevostaveb proběhne 13. a 14. března ve VNITROBLOCKu.
Dům v Maďarsku od Petera Poszara.
Atelier Waechter Waechter se zaměřuje na elegantní dřevěnou architekturu.
Atelier Waechter Waechter

„Návštěvníci se během dvou dnů na jednom místě dozví vše o moderní dřevěné architektuře. Získají možnost se seznámit s lídry oboru a prohlédnout si ty nejvydařenější české a slovenské dřevostavby,“ vysvětluje architekt Pavel Horák, ředitel Salonu dřevostaveb, který jej založil v roce 2005.

Salon ukáže, že moderní dřevěná architektura se neomezuje jen na rodinné domy, ale má své místo i mezi veřejnými a komerčními budovami, včetně těch vícepodlažních.

„Zatímco v jiných evropských zemích už je běžné pro veřejné budovy využívat dřevo a vytvářet tak příjemné prostředí pro jejich uživatele i zaměstnance, v Česku a na Slovensku jde zatím o výjimečné případy,“ dodává Pavel Horák.

Do výběru výstavy se mimo jiné dostala i dostavba mateřské školky ve Všetatech-Přívorech od studia Prodesi/Domesi nebo trojpodlažní loděnice, kterou v Bratislavě postavilo studio OFFICE110. Dřevostavby pro bydlení představí liberecké studio MJÖLK ARCHITEKTI anebo slovenští architekti TOITO. Výstava ukáže na velkoformátových fotografiích 38 zásadních staveb z Česka a Slovenska.

Od začátku svého působení Salon zdůrazňuje udržitelnost dřevěné architektury a odpovídá na otázky, jak stavět šetrně k životnímu prostředí. Lidé dnes stojí před velkou výzvou – jak snížit produkci CO2, která z velké části vzniká při stavitelství. Možným řešením jsou právě stavby ze dřeva.

„Každý, kdo uvažuje o nové stavbě, si může přijít na Salon pro informace o výhodách, proč stavět právě ze dřeva. Najde zde inspiraci, zjistí technologické možnosti a získá kontakty na fundované odborníky,“ vysvětluje architekta Ľubica Fábri, ředitelka Salonu dřevostaveb na Slovensku a programová ředitelka českého Salonu.

Akci doprovází užitečné workshopy pro každého, kdo si chce vyzkoušet reálnou práci se dřevem a křest Ročenky dřevostaveb 2020, která dokumentuje všechny stavby představené na letošním Salonu. Letošní jubilejní vydání je navíc doplněné o texty shrnující vývoj moderní dřevěné architektury v okolních evropských zemích.

Vstupenky na Salon dřevostaveb 2020 jsou v prodeji přes GoOut.cz. Zahajovací přednáška v CAMPu je zdarma, ale je nutné si rezervovat místo.

PROGRAM SALONU DŘEVOSTAVEB 2020

12 / 3 — CAMP
• 19:00 Přednáška Felixe Waechtera

Letošní Salon dřevostaveb zahájí německý architekt, prof. Felix Waechter ze studia Waechter + Waechter Architekten BDA, který je autorem oceňovaných moderních dřevostaveb pro města a jejich veřejné účely. Mezi jeho poslední realizace patří budova Akademie pro mezinárodní spolupráci v německém Bonnu.

Salon zahájí přednáška německého architekta Felixe Waechtra.
Salon zahájí přednáška německého architekta Felixe Waechtra. |

13 / 3 — VNITROBLOCK
• 10:00 – 18:00 Výstava Salon dřevostaveb 2020
• 10:00 – 18:00 Výstavní prezentace výrobků a vzorků od firem, které rozumí dřevostavbám, designu a dřevu
• 11:00 – 12:30 Filmy o stavbách ze dřeva a dopolední workshop
• 13:00 – 17:30 Architekti představují dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor

Ve čtvrtečním tématu bude pokračovat i páteční program Salonu. Diskuze a přednášky se budou věnovat komerčním a veřejným dřevostavbám.

Návštěvníci se mohou těšit na přednášku rakouského architekta Gerharda Haumera, autora krásné budovy pro sídlo lesní školky nedaleko Vídně.

O své zkušenosti se podělí také architektka Klára Vratislavová z Prodesi/Domesi, která je autorkou moderní dostavby mateřské školky ve Všetatech-Přívorech.

Z Londýna přiletí další zahraniční host Philipp Zumbrunnen, který představí nádherné realizované vícepodlažní stavby ze dřeva.

• 18:30 Večer profesionálů – pro pozvané hosty

14 / 3 — VNITROBLOCK
• 10:00 – 18:00 Výstava Salon dřevostaveb 2020
• 10:00 – 18:00 Výstavní prezentace výrobků a vzorků od firem, které rozumí dřevostavbám, designu a dřevu
• 11:00 – 12:30 Krátké odborné prezentace a diskuze s odborníky na téma materiály a technologie

V sobotu dopoledne bude příležitost seznámit se se zdravými materiály a progresivními technologiemi pro moderní dřevostavby. CLT, dřevovlákno, povrchové úpravy dřeva a přírodní izolace budou tématy prezentací a diskuzí s odborníky.
o 13:00 – 17:30 Mozaika realizací z aktuální Ročenky dřevostaveb na téma rodinné domy

Odpoledne si mohou návštěvníci Salonu poslechnout, jaké to je bydlet v moderní dřevostavbě. Slovo dostane rakouský architekt Jochen Kreuter ze studia Josep anebo architekt Péter Pozsár z Maďarska a další architekti dřevostaveb ČR a SR.

Dům v Maďarsku od Petera Poszara.
Dům v Maďarsku od Petera Poszara. |