Obnovená roubenka s atmosférou konce 18. století

Obnovená roubenka s atmosférou konce 18. století

Jedna z nejpovedenějších rekonstrukcí roubených stavení posledního desetiletí zachránila usedlost z roku 1791v obci severně od Mělníka. Selská usedlost ze začátku 90. let 18. století se skládá z dlouhého roubeného domu, ze špýcharu a stodoly. Usedlost je kulturní památkou, dokumentující vrcholné období roubené architektury, typické pro oblast Kokořínska.

Musela se napravit amatérská „vylepšení“ minulých let

Protáhlé roubené selské stavení s dlouhou pavlačí na jedné straně trpělo v posledním století absencí kvalitní údržby a asi před 25 lety byl navíc jeho vzhled poničen nepovolenými stavebními úpravami; tehdy na jedné straně vznikla necitlivá „moderní“ přístavba a nástavba, jakých na vesnicích vidíme mnoho – coby zvětšení a vylepšení zděných rodinných domků z počátku 20. století. Tato stavební úprava, tak oblíbená na našich vesnicích zhruba od 60. do 80 let, na 200leté roubence dokonala dílo zkázy. Nejen, že původní roubení, trámy a střecha přirozeně chátraly, navíc bylo do staletého celku zasaženo nevhodnou technologií s velmi problematickým a de facto neakceptovatelným výsledkem. 

Citlivou rekonstrukcí vyniklo umění našich předků

Pozdější majitel naštěstí projevil vkus a pochopení pro krásu původní architektury a umění našich předků – tesařů a dalších řemeslníků. S citem pro dané místo nechal vzniknout výjimečné rekonstrukci. Bylo tak zachováno kulturní dědictví a přitom se obnovil provoz usedlosti, která začala žít novým životem.

Náročná a důkladná rekonstrukce trvala několik let a probíhala pod památkovým dozorem Národního památkového ústavu. Pracovalo se pomalu, pečlivě a trpělivě, s tradičními materiály a s využitím tradičních technologií. Některé stavební prvky a předměty se daly opravit, některé bylo nutno znovu vyrobit podle zachovalých původních fragmentů. Obnovit se muselo roubení, mnoho dalších dřevěných prvků, omítky, střecha. Zub času samozřejmě nahlodal i interiéry. Obnova postupovala i na základě dochovaných starých fotografií.

Další zajímavé články:
Zahradní domek přímo od architekta
Moderní nízkoenergetické roubenky
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

Zašedlé stavení se vylouplo do zářivé krásy

Po několika letech práce zažilo zašlé a zchátralé stavení velký přerod. Na roubence se nenajde nepatřičný detail, všechno je dokonale dotaženo. Precizní práce tesařů, zedníků, a dalších řemeslníků historickému stavení navrátily původní podobu a historickou hodnotu. A také vesnické kouzlo a naprosto autentickou atmosféru.

Interiéry jsou citlivě obnoveny a zařízením respektují původní vzhled. Na člověka tady dýchne minulost, klid, vesnická atmosféra, blízkost borových lesů. Pod staletými trámy se život okamžitě zpomalí a za masivními sukovitými dveřmi jakoby zůstal zavřený dnešní svět.

Alena Gembalová
Foto: Jana Lásková a Emeran 1791, s.r.o.

Další zajímavé články:

Úsporný dům za méně než milion? Inspiraci hledejte v Mongolsku
Netradiční dřevostavba: exteriér v interiéru
Dům pro čtyřčlennou rodinu: V lehkém doteku se zemí

RubrikyDřevostavbyŠtítky