Inspirace: Půvabná modřínová fasáda na letním domku

Inspirace: Půvabná modřínová fasáda na letním domku

Ačkoliv tuto rakouskou stavbu charakterizují ostré hrany, její jednoduchost a homogenní vzhled kvádru s ostřejší střechou navazují na okolí přírodu a nenarušuje životní prostředí. 

Tím, že dům stojí na mírném návrší, vytváří proti nebi výraznou ostrou siluetu a z některých vzdálenějších pohledů evokuje vzhled kostelíku (dojem podporují i velmi úzká vertikální vysoká okna).

Půvabná modřínová fasáda
Budova je v současné době využívá jako chata či „letní sídlo“ a to s tím, že později by tady mělo vedle přibýt ještě malé vinařství včetně výrobních prostor. Stavba je typická pro jižní Burgenlandsko svým založením na objemném sklepu.

V suterénu víno, nahoře moderní bydlení

Suterén, navržený jako železobetonová masivní konstrukce, zahrnuje prostory pro skladování vína a jeho výrobu. Nadzemní podlaží, sloužící k bydlení, je dřevostavba. Modřínové lamely na fasádě doplňují rohové desky vyrobené z mědi. Střecha je také pokrytá palubkami, klempířské prvky jsou skryté.

V černé barvě je provedena kuchyňská linka, části konstrukce schodiště, interiérové dveře a dveře vestavěných skříní v ložnicích.
Dřevo nacházíme také na vnitřních stěnách jako světlé interiérové obklady. Aby ale uvnitř domu nebylo dřeva příliš, objevuje se tady jako jeho protipól také beton, který svou surovou barvou spoluvytváří trojici základních barev – černá, šedá a světlehnědá dřevěných obkladů stěn.

Dřevo nacházíme také na vnitřních stěnách jako světlé interiérové obklady.

V černé barvě je provedena kuchyňská linka, části konstrukce schodiště, interiérové dveře a dveře vestavěných skříní v ložnicích. Černá barva je využita poměrně hodně, ale velmi promyšleně: světlý otevřený prostor domu nijak nezatěžuje a nezmenšuje ani neztmavuje, jen elegantně podtrhuje.

V ložnicích a koupelně jsou projektovány úzké balkonové dveře

V ložnicích a koupelně jsou projektovány úzké balkonové dveře, zatímco jižní fasáda je prosvětlena velkoformátovými okny; to se také opakuje na jedné štítové straně, zatímco ve druhém štítě se objevují opět okna úzká vertikální, přičemž to v podkroví svou horní hranou kopíruje sklon střechy nad ním.

V ložnicích a koupelně jsou projektovány úzké balkonové dveře

Uzavřené okenice vytvoří kompaktní obálku domu

Dům je obývaný jen od jara do konce léta. Potom se uzavírá, ponořuje se do jakéhosi zimního spánku a jeho vzhled se tehdy mění – stává se kompaktní, bez stavebních otvorů, zvýrazňuje se tehdy jeho ostrá jednoduchá silueta. Právě vzhledem k tomu, že dům není přes zimu obydlený, zavírají se okna a dveře speciálními skládacími okenicemi. Když se zavřou – tedy v rozloženém stavu – dokonale splývají s fasádou.

Půvabná modřínová fasáda

Uzavřené okenice vytvoří kompaktní obálku domu

Nepřehlédněte na asb-portal.cz

Venkovská stodola nabrala druhý dech
Moderní chata ctí přírodu kolem sebe
Z nenápadné dřevěnice udělali okouzlující víkendový dům

Maximálně jednoduché okolí domu

Modřínová terasa svou volbou materiálu navazuje na dům a vytváří tak z některých pohledů jakoby jeho stín na okolní louce. Ze štítové strany domu, tam, kde je vchod do suterénu, navazuje betonový příjezd a úzké zahradní schodiště na terasu. Z ní vede loukou jen úzký betonový chodníček. Kolem domu nejsou žádné vzrostlé stromy, což dává vyniknout jeho dokonalé siluetě.

Modřínová terasa svou volbou materiálu navazuje na dům

Alena Gembalová
Foto: Martin Weiß, pool2b.net