Dřevostavba na krásné vyhlídce

Dřevostavba na krásné vyhlídce

Aby se dům stal domovem, je důležité mít možnost ovlivnit jeho vzhled, dispozice i vybavení, prostě být při jeho vzniku. Majitelé dřevostavby, kterou dnes navštívíme, nenechali nic náhodě.

Parcela, na níž dům stojí, je orientována na jih, a protože investoři mají rádi slunce, zvolili otevřený dům s obytnou částí obrácenou ke krásnému výhledu na šumavské pohoří a současně chráněnou před hlukem příjezdové cesty. „Dřevostavbu jsme zvolili především kvůli rychlosti realizace“, říká paní domu, „při výběru jsme zvolili firmu Atrium kvůli její historii a příznivým referencím.“ Dům je nízkoenergetický, jde o montovanou dřevostavbu obdélníkového půdorysu s konstrukcí ATRIUM IZO Plus ze sendvičových panelů.

Vstupním prostorem domu je předsíň, do obytného prostoru domu se z ní vchází chodbou, která přirozeně dělí dům na denní a noční zónu. Denní zóna je orientovaná na východ a jih, na jižní straně je vybudována terasa, přístupná z obývacího pokoje a z ložnice. Ta původně nebyla součástí projektu. Její západní strana je chráněna posuvnou stěnou, kterou lze v případě větru či deště uzavřít. V klidové části domu je ložnice, dva pokoje pro děti s rodinami nebo návštěvy, jeden z nich slouží i jako pracovna majitelky. Je zde též prostorná koupelna s infrasaunou a druhou toaletou.

Jde sice o typový dům, dispozičně však odpovídá přáním majitelů – oproti původnímu projektu je kuchyně oddělená příčkou, není zde spíž. Na přání majitelů byla rovněž zvětšena koupena na úkor předsíně tak, aby se do ní vešla infrasauna. „Hodně sportujeme a trávíme mnoho času venku, sauna je v horských podmínkách velmi příjemná.“ Požadavky územního plánu se týkaly kromě sklonu střechy i barvy fasády domu, povolena byla pouze bílá, na části stavby je tedy pro zvýšení dynamiky dřevěný obklad ve stejném odstínu jako podhledy a terasa.

Technické údaje:
Dispozice: 4+1
Užitná plocha: 105,4 m2
Střešní krytina: Bramac – červeno-hnědá
Podlahy: plovoucí podlahoviny, v koupelně, TM a ve vstupní hale je dlažba
Výplně otvorů: Okna plastová bílá, izolační dvojsklo, vchodové dveře plastové bílé, vnitřní dveře dýha dub
Vytápění: plynový kondenzační kotel Vaillant + podlahové topení, jako doplňkový zdroj krbová kamna

Text a foto: Dana D. Daňková