Domek v horách s červenými kamny: nový, a přece původní
Galerie(48)

Domek v horách s červenými kamny: nový, a přece původní

Nezáleží na tom, zda jsou to Tatry, Karpaty nebo Beskydy – mít kdekoli v horách chatu s perfektním výhledem a vybavením na celý rok je rozhodně skvělou investicí. Takto může vypadat chata v Beskydech podle architektů z ateliéru MOAD architekti s.r.o.

Asymetrická střecha s jemným zvlněním na jedné straně, vodorovné uložení dřevěné fasády, malebné zákoutí s exteriérovým sezením pod zastřešením, otevřený výhled do přírody z druhé strany – komu by se to nelíbilo? Velmi příjemný domek či spíše chata se nachází na svažitém pozemku s jižní orientací a překrásným výhledem na Hostýnsko-vsetínskou hornatinu a Javorníky.

Moderní, a přece původní

„Koncepci domu významně ovlivnilo umístění v Chráněné krajinné oblasti Beskydy a také přizpůsobení se původní lidové architektuře. Navzdory prvkům původní architektury princip domu odpovídá současnému modernímu pojetí architektury horské chalupy řešené jako dřevostavba. Konstrukce je dřevěná rámová, systém 2by4, obložená modřínovým obkladem,“ vysvětlují architekti přístup ke vzniku nové příjemné chaty.

Obdélník nic nepokazí

Jednoduchý obdélníkový tvar domu vůbec nemusí být nudný. Absolutně nový rozměr tomuto základnímu tvaru dává velké okno orientované na východ a zasklený výklenek orientovaný na jih a jihozápad. Tyto vymoženosti dávají majitelů možnost sledovat krásný výhled z interiéru a krajinu v závislosti na denním osvětlení.

„Důležitý je velký přesah střechy, který překrývá vstupní prostor a část terasy přístupné z obytného prostoru. Poskytuje potřebné závětří a prostor, kde se můžete schovat v případě deště nebo silného slunce,“ pokračují architekti.

Interiér rozdělený chodbou

Velká vstupní chodba nemá v tomto případě jen funkci místnosti, kde se vyzouváte a odkládáte si kabáty. V tomto domě rozděluje vnitřní prostor na část s ložnicí, hygienickým a technickým zázemím a na velkou obytnou část.

Obytná část je otevřená napříč dvěma poschodími po střechu. Důležitým prvkem v této části jsou sytě červená kachlová kamna, kolem nichž se točí schodiště směřující do otevřené galerie.

Tam najdeme otevřenou pracovnu, toaletu a velkou ložnici. „Toto propojení je důležitým komunikačním prvkem v domě. V interiéru jsou na stěnách použity světlé hliněné omítky s příměsí sušené kopretiny, která dodává omítce jemnou strukturu. Přiznaná dřevěná nosná konstrukce sedlové střechy umocňuje atmosféru dřevostavby.

Specialita interiéru: keramické lustry

Určitě jste zpozorněli u fotografie svítidel v tomto domě. Keramické lustry, které osvěžují interiér, jsou ručně vyráběné. Pocházejí z dílny paní Bělařové – Bkeramika. Mají různou velikost a vždy osvětlují přímo prostor pod nimi. Tím, že tyto lustry jsou dírkované, propouštějí i zajímavé nepřímé světlo do ostatního interiéru.

Chata Beskydy v kostce

Architektonické studio: MOAD architekti s.r.o.
Lokalita: Beskydy, ČR
Projekt: 2013
Ukončení realizace: 2015
Zastavěná plocha: 89,70 m2
Obestavěný prostor: 542,00 m3

 

Sabína Zavarská
Foto: Jiří Ernest