Moderní dům v harmonii s tradicí

Moderní dům v harmonii s tradicí

Rodinný dům ve slovinské oblasti Karst přitahuje pohled svým kompaktním a jednoduchým provedením. Nedejte se však zmást, v jeho srdci se nachází členitý a moderně provedený prostor.

Tímto projektem se mohou pyšnit architekti ze studia Dekleva Gregorič Architekti, kteří vytvořili obydlí pro mladou rodinu, zapadající do okolní výstavby.

Cílem bylo vytvořit dům, jehož vzezření by bylo v rovnováze mezi moderní a tradiční architekturou typickou pro Karstskou oblast. Betonová fasáda domu je vykládaná kusy kamene, díky čemuž dům vypadá jako z masivního kamenného zdiva.

Kameny jsou nejprve uloženy do bednění a pak zality betonem. Po odebrání bednění se odstraní povrchová část betonu, aby kameny byly na povrchu vidět.

Betonová střecha je z tvarového i materiálového hlediska v harmonii s fasádou, čímž dům získává kompaktní vzezření. Tvarem, texturou a barvou je věrnou napodobeninou kamenných střech karstských domů. Na patro vede schodiště, tvořené z dřevěných boxů, které zároveň slouží jako odkládací prostor.

V přízemí se nachází kuchyň a obývací pokoj, které nejsou odděleny dveřmi, čímž se opticky zvětšuje prostor.


V „betonovém obalu“ je umístěna dřevěná konstrukce, která strategicky rozděluje prostor interiéru a barevně kontrastuje s chladným vzezřením fasády.

Pod střechou je lávka, která spojuje obě ložnice a slouží i jako dětský pokoj na hraní. Z boků je uzavřena lanovou sítí kvůli bezpečnosti.


Dřevěné jádro je vyrobeno z dubových desek, které nemají téměř žádnou povrchovou úpravu. Jednolitý exteriér je přerušen výraznými prosklenými prvky ze tří stran domu a také střešními okny. Dům tedy nemá nouzi o denní světlo.


Stavbu doplňuje monolitický betonový plot s otlačení dřevěnými deskami z bednění.

 

Text: Peter Rypák
Foto: Janez Marolt

RubrikyBetonové domy