Beton a rez jako odraz industriálu
Galerie(21)

Beton a rez jako odraz industriálu

Vila v kanadském Montrealu vyrostla v sousedství jednoduchých obytných dvojdomků i malých až středně velkých průmyslových objektů. Právě tato specifičnost místa dala domu nejen formu, ale také do jisté míry předurčila použité materiály.

Navzdory snaze architekta a zároveň majitele domu Henriho Cleingeho jej integrovat do okolní zástavby je dům nepřehlédnutelný a od budov v okolí se liší svou hrou s prostorem, kontrasty i elegancí. Podobně jako v případě dalších staveb tohoto kanadského architekta je vlastně elementární formou, respektující jednoduchost a podstatu. Jeho autor klade důraz na světlo a základní materiály jako je dřevo, ocel a beton.

Na rozdíl od klasického řešení vícepatrových domů, kde se půdorysy jednotlivých pater překrývají, je tento dům navržen pro každé patro jinak, ale vždy s ohledem na zachování dispozice otevřené ke třem světovým stranám a plné využití jižního slunečního záření.

Centrální hala s vestavěnou knihovnou prostupuje dvěma podlažími a propojuje obytné prostory pro dvě generace.

Téměř všechny zdi jsou z pohledového betonu, který je ponechán ve své syrové podobě v exteriéru i interiéru a s izolací uprostřed. Chladný beton doplňují dřevěné lamely z cedrů a ořešáků, které ladí s nábytkem z ořechového dřeva a kontrastují s lesklými betonovými podlahami.

Všechny pokoje jsou dostatečně prosluněné přirozeným slunečním světlem, které prostupuje přes velkoformátová okna a světlíkem nad centrální halou. Hala se pak prosklenou stěnou otevírá do polouzavřeného dvora. Ten je rámován cortenovým plechem a corten byl použit i na fasádu, kde vhodně doplňuje syrovost betonu. Dům tak navazuje na své industriální okolí.

Beaumont House

Místo: Montreal
Invetsor: Henri Cleinge
Architekt : Henri Cleinge
Spolupráce: Michel Lefebvre
Stavební inženýr: César Zelaya
Generální dodavatel: Bâtitu
Plocha: 297 m2
Realizace: 2011

kak
Foto: Marc Cramer