Partneři sekce:

Architektura s respektem k prostředí

Architektura s respektem k prostředí

Na zajímavém a malebném pozemku ve Frýdlantu nad Ostravicí, skrytý před zraky kolemjdoucích, stojí rodinný dům, při jehož návrhu objektu architekt kladl důraz na respekt k okolnímu prostředí.

Příjezdová komunikace je sevřená parcelami lemujícími ulici a na jejím konci se otvírá prostor vymezený ze severu a západu sousedícími domy a z jižní a východní strany zahrádkářskou kolonií oddělenou potokem. V dáli je možno tušit řeku, les a přírodu.

Zároveň je samotný pozemek cenný tím, že jsou zde vzrostlé stromy, keře, studny a sklípek. Návrh objektu se snažil zohlednit zmíněné klady a respektovat prostředí, ve kterém se dům nachází.

Přestože je dům poměrně rozsáhlý svým stavebním programem, bylo přáním investora nestavět dům dvoupatrový, který by znehodnotil sousedním objektům výhledy na řeku a les.

Aby tento objem nepůsobil příliš hmotně, je rozdělen na čtyři křídla, která jsou tvarovaná nepravidelně z důvodu maximálního respektování vzrostlých stromů, keřů a stávajících studen, kterým se vyhýbá. Díky tomu je dům od počátku obklopen vzrostlou zelení.

Severní křídlo tvoří garáž, která navazuje na příjezdovou komunikaci, západní a východní křídlo je určeno ložnicím a pokojům dětí, jižní křídlo obsahuje vinný sklípek, který je umístěn ve stopě původního stávajícího sklepa a krytou terasu.

Střed mezi křídly, tedy srdce domu, je tvořeno prostorným obývacím pokojem s krbem.

Křídla se se svými čely orientují k sousedním pozemkům, proto zde nejsou umístěna okna, ale plné zdi, obložené přírodním, hrubě opracovaným kamenem tak, aby nebyla rušena intimita obyvatel domu ani sousedů a byl zachován přírodní ráz lokality, pro kterou je kámen typický.

Jižní křídlo se v místě sklípku snižuje, což umožňuje vyniknout zelené střeše, která oživuje objekt v celé ploše zastřešení.

Střecha je odvodněna do tří chrličů, umístěných v kamenných zdech, které tak jsou za deště ozvláštněny elementem tekoucí vody.

Autor: Ing. arch. David Kotek, Ing. arch. Kateřina Holenková
Jméno ateliéru: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.
Kontaktní adresa: Opavská 6230/29A, Ostrava Poruba 708 00
Inženýrská činnost: Ing. Zbyněk Jendryka
Zastavěná plocha celkem: 423,06 m2
Dodavatel: sdružení subdodavatelů
Projekt: 2012
Realizace: 2013

Text: Marie Urbancová

Foto: Projektstudio EUCZ

RubrikyRodinné domy