Pritzkerova cena pro Jeana Nouvela
Galerie(4)

Pritzkerova cena pro Jeana Nouvela

Partneři sekce:

I světová architektura mé svého čerstvého nositele Nobelovy ceny. Je jím Francouz Jean Nouvel, jemuž Hyattova nadace udělila nejprestižnější ocenění v této oblasti – Pritzkerovu cenu. Sám prezident nadace Thomas J. Pritzker zhodnotil rozhodnutí poroty s neskrývaným nadšením: „Existuje mnoho popisů díla Jeana Nouvela. Snad nejvýstižnější je ten, který hovoří o jeho odvaze přinášet nové myšlenky, překonávající vžité hranice architektonické tvorby.“ Dvaašedesátiletý Jean Nouvel je po Christianu de Portzamparcovi druhým Francouzem, který Pritzkerovu cenu získal.


Šance od Mitterranda

Kde hledat novátorství Jeana Nouvela? „V jeho originalitě a zároveň enormní snaze zapojit stavby do kontextu okolí,“ odpovídá vlivný světový teoretik architektury Bill Lacy, který byl v letech 1988 až 2005 výkonným ředitelem Pritzkerovy ceny. „Jsem přesvědčen, že architekt je člověk, který dokáže něco říci,“ zní leitmotiv autora, který koncem 70. let minulého století vtrhl jako vichr na architektonickou scénu. Nouvel odmítl estetiku moderny a postmoderny, jeho projekty však vždy těžily z místa, kde vznikaly – i proto se tak často stávaly výraznými městotvornými prvky. Současně však urbanistický půdorys přetvářely svým naléhavým konceptem.

Když začátkem 80. let vyhlásil Francois Mitterrand svůj program velkých projektů pro Paříž, Jean Nouvel rozhodně nemohl mezi oslovenými architekty chybět. Institut arabského světa, dokončený v roce 1987, katapultovat rodáka z jihozápadního francouzskému městečka Fumel na výsluní světové architektury. Světové autority, ale i široké publikum označily toto dílo jako jednu z nejkrásnějších poct západní architektury arabské kultuře. V invenčně zvládnuté polyfunkční stavbě nechybí muzeum, knihovna, prostory pro výstavní projekty, místnosti pro workshopy dětí, dokumentační centrum, výpravné hlediště s multifunkční scénou a restaurace na samém vrchu stavby. Největší pozornost však poutala fasáda, který svým dekorativismem odstartovala projektování ve stylu ars elektronika.

Architekt jako filmový režisér

Institut bol pouze jedním z přibližně 200 projektů Jeana Nouvela, které vyzdvihla porota pod vedením mezinárodně uznávaného patrona londýnské architektury Lorda Palumba. Dalším bylo například Divadlo Guthrie v Minneapolisu, které přináší „splynutí a kontrast se svým okolím. Je přátelské k městu a vede dialog s nedalekou řekou Mississippi. Současně je výrazem teatrálnosti a magického světa představení“. Slovo teatrálnost však ani náhodou není omylem či snad ironickou poznámkou slovutné poroty. Nouvel velmi často přirovnával svoji pozici k roli filmového režiséra. V rozhovoru pro El Croquis (2002) řekl: „Všechno je teatrální. Dlouho jsem pracoval jako scénograf a tehdy jsem pochopil, že scénografie je vztah mezi objektem a materiálem, který chceme ukázat někomu, kdo se na to chce dívat.“ A v dalším rozhovoru šel dokonce ještě dále: „Architektura existuje, podobně jako film, v rozměru času a pohybu. Vymyšlení konceptu stavbu a její čtení se podobá následnosti filmových sekvencí. Postavit budovu znamená předvídat a hledat efekty kontrastů a zapojovat takové přednosti okolí, které nemusí každý vidět.“

Pritzkerova cena

Pritzkerova cena je považována za nejprestižnější světovou cenu v architektuře a uděluje se od roku 1979. Každoročně se jí oceňuje žijící architekt, jehož práce v sobě kombinují talent, vize a odpovědnost. Prvním laureátem se stal Philip Johnson, vloni ji získal Richard Rogers. Mezi oceněnými se nacházejí i další tvůrci zvučných jmen, například James Stirling, Richard Meier, Hans Hollein, Kenzo Tange, Oscar Niemeyer, Frank O. Gehry, Renzo Piano, Sir Norman Foster či Zaha Hadid. Cena byla Jeanu Nouvelovi odevzdána 2. června v Jeffersonově budově Knihovny Kongresu ve Washingtonu. Její součástí je šek na 100 000 dolarů a pamětní bronzová plaketa.

Ľudo Petránsky
Foto: Georges Fessy, Roland Halbe, Christophe Petit-Tesson