Pritzkerova cena pro Jeana Nouvela
I světová architektura mé svého čerstvého nositele Nobelovy ceny. Je jím Francouz Jean Nouvel, jemuž Hyattova nadace udělila nejprestižnější ocenění v této oblasti – Pritzkerovu cenu. Sám prezident nadace Thomas J. Pritzker zhodnotil rozhodnutí poroty s neskrývaným nadšením: „Existuje mnoho popisů díla Jeana Nouvela. Snad nejvýstižnější je ten, který hovoří o jeho odvaze přinášet nové myšlenky, překonávající vžité hranice architektonické tvorby.“ Dvaašedesátiletý Jean Nouvel je po Christianu de Portzamparcovi druhým Francouzem, který Pritzkerovu cenu získal.
Šance od Mitterranda
Když začátkem 80. let vyhlásil Francois Mitterrand svůj program velkých projektů pro Paříž, Jean Nouvel rozhodně nemohl mezi oslovenými architekty chybět. Institut arabského světa, dokončený v roce 1987, katapultovat rodáka z jihozápadního francouzskému městečka Fumel na výsluní světové architektury. Světové autority, ale i široké publikum označily toto dílo jako jednu z nejkrásnějších poct západní architektury arabské kultuře. V invenčně zvládnuté polyfunkční stavbě nechybí muzeum, knihovna, prostory pro výstavní projekty, místnosti pro workshopy dětí, dokumentační centrum, výpravné hlediště s multifunkční scénou a restaurace na samém vrchu stavby. Největší pozornost však poutala fasáda, který svým dekorativismem odstartovala projektování ve stylu ars elektronika.
Architekt jako filmový režisér
Pritzkerova cena
Pritzkerova cena je považována za nejprestižnější světovou cenu v architektuře a uděluje se od roku 1979. Každoročně se jí oceňuje žijící architekt, jehož práce v sobě kombinují talent, vize a odpovědnost. Prvním laureátem se stal Philip Johnson, vloni ji získal Richard Rogers. Mezi oceněnými se nacházejí i další tvůrci zvučných jmen, například James Stirling, Richard Meier, Hans Hollein, Kenzo Tange, Oscar Niemeyer, Frank O. Gehry, Renzo Piano, Sir Norman Foster či Zaha Hadid. Cena byla Jeanu Nouvelovi odevzdána 2. června v Jeffersonově budově Knihovny Kongresu ve Washingtonu. Její součástí je šek na 100 000 dolarů a pamětní bronzová plaketa.
Ľudo Petránsky
Foto: Georges Fessy, Roland Halbe, Christophe Petit-Tesson