Balkrishna Doshi
Galerie(5)

Prestižní ocenění míří do Indie. Cenu RIBA získal Balkrišna Doši

Nejnovějším laureátem Královské zlaté medaile Královského insitutu britských architektů za rok 2022 se stal indický architekt Balkrišna Doši. Cena je výrazem uznání za jeho sedmdesátiletou kariéru a za nezpochybnitelný vliv na směřování indické architektury.

Královská zlatá medaile, každoročně udělovaná Královským institute britských architektů (RIBA) a kterou osobně schvaluje královna, je udělována těm, kteří se zasloužili o „architektonický pokrok“. Cena patří k těm nejprestižnějším, které lze v tomto oboru získat.

Letos vybrala porota právě Došiho, který svůj ateliér Vastu Shilpa Consultants založil už v roce 1955. Navzdory pokročilému věku, příští rok oslaví 95. narozeniny, Doši nepřestává být aktivní a nadále silně ovlivňuje architekturu ve druhé nejlidnatější zemi světa. Doši už dříve obdržel jinou významnou trofej, Pritzkerovu cenu za architekturu.

Mezi jeho klíčové projekty patří penzion Atira dokončený v roce 1958, univerzita CEPT, kterou navrhl i založil v roce 1966, a jeskynní umělecká galerie Amdavad ni Gufa dokončená v roce 1994 v Ahmedábádu. Vytvořil také komplex nízkonákladového bydlení Aranya pro 80 000 lidí v Indore.

Amdavad Ni Gufa
Tagore Hall & Memorial Theatre
Shreyas Comprehensive School Campus
CEPT University

Je autorem kampusu Shreyas Comprehensive School, brutalistické Tagore Hall & Memorial Theatre s kapacitou 700 míst a ateliéru se sudovou klenbou nazvaný Sangath. Dále má ve svém portfoliu více než 100 realizovaných projektů, a během své kariéry spolupracoval například s Le Corbusierem či Louisem Kahnem.

Sangath Studio
Sangath Studio | Zdroj: Vastu Shilpa Foundation

Architekt i pedagog

Doši se narodil v roce 1927 v Púne v rodině výrobce nábytku. Vystudoval architekturu v Bombaji, poté pracoval jako vedoucí designér pro Le Corbusiera v Paříži a později jako jeho supervizor v Ahmedábádu. O několik let později začal spolupracovat s Kahnem na stavbě Indického institutu managementu v Ahmedábádu, dvojice následně tvořila společně více než deset let.

Doši se však nevěnuje pouze svému ateliéru. Založil také nadaci Vastu Shilpa Foundation, která pomáhá rozvíjet původní standardy navrhování a plánování v Indii. Působí i jako pedagog na několika univerzitách. Právě pedagogická činnost byla jedním z důvodů, proč byl letos oceněn.

Komplex nízkonákladového bydlení Aranya
Komplex nízkonákladového bydlení Aranya | Zdroj: John Panicker

V letošní komisi pro udělení Královské zlaté medaile zasedli architekti David Adjaye, Alison Brooks a Kate Cheyne spolu s kurátorem a historikem Gusem Casely-Hayfordem. Předsedal jí současný prezident RIBA Simon Allford. „Svou praxí pomohl definovat směřování architektury v Indii a ve velké části přilehlých regionů,“ zní stanovisko porotců. „Svou rozkošně účelnou architekturou ovlivnil celé generace architektů,“ doplnil prezident RIBA Allford.

red