Prestižní ocenění míří do Indie. Cenu RIBA získal Balkrišna Doši

Balkrishna Doshi
Zdroj: Pratik Gajjar

Nejnovějším laureátem Královské zlaté medaile Královského insitutu britských architektů za rok 2022 se stal indický architekt Balkrišna Doši. Cena je výrazem uznání za jeho sedmdesátiletou kariéru a za nezpochybnitelný vliv na směřování indické architektury.

Královská zlatá medaile, každoročně udělovaná Královským institute britských architektů (RIBA) a kterou osobně schvaluje královna, je udělována těm, kteří se zasloužili o „architektonický pokrok“. Cena patří k těm nejprestižnějším, které lze v tomto oboru získat.

Letos vybrala porota právě Došiho, který svůj ateliér Vastu Shilpa Consultants založil už v roce 1955. Navzdory pokročilému věku, příští rok oslaví 95. narozeniny, Doši nepřestává být aktivní a nadále silně ovlivňuje architekturu ve druhé nejlidnatější zemi světa. Doši už dříve obdržel jinou významnou trofej, Pritzkerovu cenu za architekturu.

Mezi jeho klíčové projekty patří penzion Atira dokončený v roce 1958, univerzita CEPT, kterou navrhl i založil v roce 1966, a jeskynní umělecká galerie Amdavad ni Gufa dokončená v roce 1994 v Ahmedábádu. Vytvořil také komplex nízkonákladového bydlení Aranya pro 80 000 lidí v Indore.

Je autorem kampusu Shreyas Comprehensive School, brutalistické Tagore Hall & Memorial Theatre s kapacitou 700 míst a ateliéru se sudovou klenbou nazvaný Sangath. Dále má ve svém portfoliu více než 100 realizovaných projektů, a během své kariéry spolupracoval například s Le Corbusierem či Louisem Kahnem.

Sangath Studio
Sangath Studio | Zdroj: Vastu Shilpa Foundation

Architekt i pedagog

Doši se narodil v roce 1927 v Púne v rodině výrobce nábytku. Vystudoval architekturu v Bombaji, poté pracoval jako vedoucí designér pro Le Corbusiera v Paříži a později jako jeho supervizor v Ahmedábádu. O několik let později začal spolupracovat s Kahnem na stavbě Indického institutu managementu v Ahmedábádu, dvojice následně tvořila společně více než deset let.

Doši se však nevěnuje pouze svému ateliéru. Založil také nadaci Vastu Shilpa Foundation, která pomáhá rozvíjet původní standardy navrhování a plánování v Indii. Působí i jako pedagog na několika univerzitách. Právě pedagogická činnost byla jedním z důvodů, proč byl letos oceněn.

Komplex nízkonákladového bydlení Aranya
Komplex nízkonákladového bydlení Aranya | Zdroj: John Panicker

V letošní komisi pro udělení Královské zlaté medaile zasedli architekti David Adjaye, Alison Brooks a Kate Cheyne spolu s kurátorem a historikem Gusem Casely-Hayfordem. Předsedal jí současný prezident RIBA Simon Allford. „Svou praxí pomohl definovat směřování architektury v Indii a ve velké části přilehlých regionů,“ zní stanovisko porotců. „Svou rozkošně účelnou architekturou ovlivnil celé generace architektů,“ doplnil prezident RIBA Allford.

red