Polikliniku Opatovská oživila pestrá mozaika barev

Polikliniku Opatovská oživila pestrá mozaika barev

Regenerace zastaralého panelového fondu je aktuální a stále ještě palčivou otázkou českého stavebnictví. Absence koncepčního řešení z rukou městského architekta vybarvila mnohé městské části jako omalovánky – každý dům v jiném barevném stylu. Jednou z prvních městských částí, která zavedla tzv. barevné zóny, bylo pražské Jižní Město. Zde se také nachází Poliklinika Opatovská, jediný zástupce panelové výstavby letošním ročníku soutěže Fasáda roku, který obdržel 3. místo v kategorii Rekonstrukce.

Poliklinika Opatovská je typickým představitelem staveb sociální vybavenosti z přelomu 70. a 80. let minulého století. Od začátku slouží jako zdravotnické zařízení, v současnosti je v majetku společnosti Medifin, a. s. Investor oslovil projektanta Zdeňka Havlinu a architekty Tomáše Horského a Patrika Hofmana se svým záměrem na celkovou energetickou sanaci a nové architektonické řešení obvodového pláště stavby. Z jejich rukou vzešlo neotřelé barevné pojetí fasády, které ve čtvercovém rastru kombinuje barvy různých odstínů a sytostí. Z pestré mozaiky se před kolemjdoucími důmyslně vynořuje červený kříž, znak pro zdravotnická zařízení.

Realizace nového exteriéru Polikliniky Opatovská se na základě výběrového řízení ujala neratovická společnost KASTEN, s. r. o. Součástí zakázky byla kromě zateplení a barevného pojetí fasády i výměna výplní všech dveřních a okenních otvorů a instalace vnějších žaluzií.

„Na první pohled se mohlo zdát, že půjde o běžnou zakázku bez větších komplikací. Jenže předepsaný barevný rastr se záhy ukázal jako veliký technologický rébus,“ vysvětluje Jiří Bureš, výrobní ředitel společnosti Kasten. Investor měl štěstí, že v této firmě nalezl zkušeného partnera, který se svého úkolu zhostil s příkladnou pečlivostí a odbornou způsobilostí.

Problémem barevné kombinace byla sytost některých barev, která nedovolovala použít stejný, levnější typ omítky na celou fasádu. Bylo nutné vybrat ze dvou možností. Buď použít na celý plášť stejnou, ale dražší omítku, nebo realizaci barevného rastru rozdělit na dva typy omítkovin. S ohledem na rozpočet a zájem investora zvítězila druhá varianta.

„Pro syté barvy, které absorbují více slunečních paprsků, jsme použili modifikované dekorativní omítky Baumit ArtLine, které mají největší pružnost, a jsou tudíž nejodolnější vůči tepelnému namáhání. Nemůžeme si dovolit riskovat reklamace nebo následné poruchy pláště – kvalitní reference jsou základním úspěchem naší firmy na konkurenčním trhu,“ zdůrazňuje Jiří Bureš. Jeho tým vsadil na spolupráci se svým prověřeným partnerem, společností Baumit. „Jsme na Baumit zvyklí. Dodávají nám špičkové produkty, mají kvalitně zpracované podklady a technické poradce, se kterými můžeme vše pružně konzultovat. Konkrétně u této realizace jsme jejich pomoc využívali hojně,“ pokračuje. Do konzultací se v případě opatovské polikliniky zapojil i architekt. Výslednou fasádu nakonec tvoří z převážné většiny silikonová omítka, jen u sytých červených odstínů byla použita probarvená omítka z řady intenzivních odstínů ArtLine.

Jako dodatečná izolace byl použit kompletní zateplovací systém Baumit s minerálními deskami o deseticentimetrové tloušťce.

Různorodá sestava barev a materiálů pochopitelně zkomplikovala vlastní realizaci omítek a stavbyvedoucí to při jejich aplikaci neměl lehké. „Uhlídat, jak a kde se použije daný typ, nebylo jednoduché a náš stavbyvedoucí Martin Kopecký si zaslouží pochvalu,“ oceňuje Bureš svého kolegu. Realizace musela navíc probíhat během nejvyšších ročních teplot od června do září, což přinášelo další těžkosti. Při omítání bylo nutné obvodové stěny dostatečně stínit a zabránit přímému slunečnímu záření, které by urychlovalo zasychání omítky a bránilo souvislému napojování nanesených ploch.

Od partnerů ASB

Společnost Kasten není ve stavebnictví nováčkem. Během svého šestnáctiletého působení na trhu se vyprofilovala jako specialista na rekonstrukce objektů. Snaží se zákazníkům zprostředkovat komplexní dílo: vyřizuje za klienty žádosti o dotace, zpracovává projekty, obstarává stavební povolení a je dodavatelem stavebních prací. V roce 2010 získala titul Firma roku 2010 Středočeského kraje. Na štítu svého sídla má vepsáno: Za skvělou stavbou pečlivá firma.

Nepochybně se pečlivý, profesionální a kompetentní přístup projevil i na rekonstrukci polikliniky na Jižním Městě. Je otázkou, zda by tato zakázka dospěla k tak úspěšnému konci, kdyby rekonstrukci prováděla firma, která není dotčená projektovou činností a není zvyklá hledat se svými partnery a dodavateli stavebních technologií optimální řešení.

–>–>

RubrikyZdravotnictví