Přesná trefa do terče, rána za plný počet bodů. Tak lze popsat tvůrčí zásah architektů studia Projektil, kteří ve Zbraslavi dodali rekonstrukcí zchátralému objektu nové a smysluplné využití.
Zbraslav, předsádka hlavního města s pořadovým číslem 16, má sama o sobě mnoho co nabídnout i z architektonického hlediska. A to nejen vybetonovaná keltská hradiště. Kolorit malebného městečka s necelým desetitisícem obyvatel tu už po generace dotváří řada drobných objektů, jejichž využití se porůznu mění.
Stavba typově maloměstského domu s předzahrádkou, stojící na okraji intravilánu, na hranici lesoparku Belveder, patřila přesně k takovým. Při pohledu na její druhdy zchátralý profil člověk mohl snadno zapomenout, jak dlouho tu už stojí a jak prospěšné funkce postupně zastávala.
Minulost, která k městu patří
Do rozpadajících se zdí se propsala minulost někdejší pastoušky, sirotčince, chudobince a prádelny. Chcete-li, pořádný kus sociální historie v existenci jednoho sídla. Historie, která si jistě nezaslouží být zapomenuta. Od slov k činům to ale chvíli trvalo. První výraznější impuls k záchově tohoto objektu vydala v roce 2015 městská rada tím, že rozhodla o její rekonstrukci.
Druhým pak byl podnět, aby se sem přesunula klubovna místního skautského oddílu. Tím vznikla smysluplná alternativa pro budoucí využití. A třetím, finálním podnětem pro návrat vysloužilého objektu do života, pak byl rekonstrukční projekt architektů ze studia Projektil.
Objekt trochu pro každého
Vize investora-města byla odvážná: v přízemí vzniknou dvě malé klubovny, každá s kapacitou 20 dětí, a jedna velká pro 45 dětí. V patře společenská místnost. Další funkce bude plnit „nová“ multifunkční přístavba, moderně vypadající sourozenec stávajícího objektu, který bude sloužit jako zázemí skautů a pro širší využití pro městskou část, veřejnost i jiné zájemce z řad spolků a organizací.
V přístavbě bude také bezbariérové WC se samostatným provozem, které může být nezávislé na ostatním provozu a bude sloužit pro veřejnost navštěvující lesopark Belveder. K tomu všemu možná ještě malá sezónní kavárna.
Na invenci architektů záviselo, aby výsledné provedení, všechny tyto programy takříkajíc pod jednou střechou, byly uspořádány odděleně, ale s možností případného propojení. Dílo to nebylo velké rozsahem – omezoval jej profil původní stavby i dispozice okolí – ale podstatné významem pro přepestrou komunitu živého města.
Stará a nová, bok po boku
Co tu vidíme dnes? Že architekti ze studia Projektil rozhodně nevystřelili svou devítimilimetrovou ránu naslepo. Krásně rekonstruovaný dům někdejší pastoušky má pod valbovou střechou krytinu z pálených tašek, klasicistní štukovou fasádu a dřevěná špaletová okna. Uvnitř jsou čtyři prosté zaklenuté místnosti s výhledy do všech stran, spojené halou vstupního koridoru.
K tomuto celku se váže nová lehká stavba s prosklenou stěnou, otevřenou do lesoparku. V této formě by měl staronový objekt fungovat jako místo propojení různých témat komponovaných ve třech rovinách příroda – vzdělávání – soužití.
A jak realizaci vnímají sami architekti? „Oprášili jsme starou krásu a vdechli nový život dalšímu zanedbanému kousku Zbraslavi,“ prozrazují. „Spolu s nedávno obnoveným lesoparkem se nyní klubovna stává opět živou částí našeho města.“ Trefili to.
Lokalizace: Praha – Zbraslav, Česko
Architektonické studio: PROJEKTIL ARCHITEKTI s.r.o.
Vedoucí projektu: Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister, Petr Lešek
Spolupráce: Maria Ralbovská, Zuzana Retterová, Rudolf Susser
Hlavní dodavatel: Roddom s.r.o, Jan Břížďala
Návrh zahrady: Steiner a Malíková zahradní architekti
Zastavěná plocha: 325 m2
Užitná plocha: 340 m2
Realizace: projektová fáze – 2016, realizace – 2019, finalizace – 2020
Investor: Městská část Praha Zbraslav, zastoupená starostkou Zuzanou Vejvodovou
Náklady: cca 18,3 mil. Kč