Partneři sekce:

Rozpadající se ruinu, nebo víceúčelovou klubovnu? Zbraslav má jasno

Přesná trefa do terče, rána za plný počet bodů. Tak lze popsat tvůrčí zásah architektů studia Projektil, kteří ve Zbraslavi dodali rekonstrukcí zchátralému objektu nové a smysluplné využití.

Zbraslav, předsádka hlavního města s pořadovým číslem 16, má sama o sobě mnoho co nabídnout i z architektonického hlediska. A to nejen vybetonovaná keltská hradiště. Kolorit malebného městečka s necelým desetitisícem obyvatel tu už po generace dotváří řada drobných objektů, jejichž využití se porůznu mění.

Stavba typově maloměstského domu s předzahrádkou, stojící na okraji intravilánu, na hranici lesoparku Belveder, patřila přesně k takovým. Při pohledu na její druhdy zchátralý profil člověk mohl snadno zapomenout, jak dlouho tu už stojí a jak prospěšné funkce postupně zastávala.

Minulost, která k městu patří

Do rozpadajících se zdí se propsala minulost někdejší pastoušky, sirotčince, chudobince a prádelny. Chcete-li, pořádný kus sociální historie v existenci jednoho sídla. Historie, která si jistě nezaslouží být zapomenuta. Od slov k činům to ale chvíli trvalo. První výraznější impuls k záchově tohoto objektu vydala v roce 2015 městská rada tím, že rozhodla o její rekonstrukci.

Klubovna Zbraslav
Klubovna Zbraslav | Zdroj: Andrea Thiel Lhotáková

Druhým pak byl podnět, aby se sem přesunula klubovna místního skautského oddílu. Tím vznikla smysluplná alternativa pro budoucí využití. A třetím, finálním podnětem pro návrat vysloužilého objektu do života, pak byl rekonstrukční projekt architektů ze studia Projektil.

Objekt trochu pro každého

Vize investora-města byla odvážná: v přízemí vzniknou dvě malé klubovny, každá s kapacitou 20 dětí, a jedna velká pro 45 dětí. V patře společenská místnost. Další funkce bude plnit „nová“ multifunkční přístavba, moderně vypadající sourozenec stávajícího objektu, který bude sloužit jako zázemí skautů a pro širší využití pro městskou část, veřejnost i jiné zájemce z řad spolků a organizací.

V přístavbě bude také bezbariérové WC se samostatným provozem, které může být nezávislé na ostatním provozu a bude sloužit pro veřejnost navštěvující lesopark Belveder. K tomu všemu možná ještě malá sezónní kavárna.

Klubovna Zbraslav
Klubovna Zbraslav | Zdroj: Andrea Thiel Lhotáková

Na invenci architektů záviselo, aby výsledné provedení, všechny tyto programy takříkajíc pod jednou střechou, byly uspořádány odděleně, ale s možností případného propojení. Dílo to nebylo velké rozsahem – omezoval jej profil původní stavby i dispozice okolí – ale podstatné významem pro přepestrou komunitu živého města.

Stará a nová, bok po boku

Co tu vidíme dnes? Že architekti ze studia Projektil rozhodně nevystřelili svou devítimilimetrovou ránu naslepo. Krásně rekonstruovaný dům někdejší pastoušky má pod valbovou střechou krytinu z pálených tašek, klasicistní štukovou fasádu a dřevěná špaletová okna. Uvnitř jsou čtyři prosté zaklenuté místnosti s výhledy do všech stran, spojené halou vstupního koridoru.

Od partnerů ASB

K tomuto celku se váže nová lehká stavba s prosklenou stěnou, otevřenou do lesoparku. V této formě by měl staronový objekt fungovat jako místo propojení různých témat komponovaných ve třech rovinách příroda – vzdělávání – soužití.

A jak realizaci vnímají sami architekti? „Oprášili jsme starou krásu a vdechli nový život dalšímu zanedbanému kousku Zbraslavi,“ prozrazují. „Spolu s nedávno obnoveným lesoparkem se nyní klubovna stává opět živou částí našeho města.“ Trefili to.

Klubovna Zbraslav – rekonstrukce a dostavba č.p. 668 U Prádelny

Lokalizace: Praha – Zbraslav, Česko
Architektonické studio: PROJEKTIL ARCHITEKTI s.r.o.
Vedoucí projektu: Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister, Petr Lešek
Spolupráce: Maria Ralbovská, Zuzana Retterová, Rudolf Susser
Hlavní dodavatel: Roddom s.r.o, Jan Břížďala
Návrh zahrady: Steiner a Malíková zahradní architekti
Zastavěná plocha: 325 m2
Užitná plocha: 340 m2
Realizace: projektová fáze – 2016, realizace – 2019, finalizace – 2020
Investor: Městská část Praha Zbraslav, zastoupená starostkou Zuzanou Vejvodovou
Náklady: cca 18,3 mil. Kč

Radomír Dohnal