Radnice pro 21. století. Zlín zná vítěze soutěže na dostavbu Gahurovy stavby

Zlín chystá dostavbu budovy radnice na náměstí Míru. Zná již vítěze architektonické soutěže. Návrhy dostavby odevzdaly čtyři soutěžní týmy, z nichž soutěžní podmínky nejlépe splnil tým společností Apropos Architects a A.B.S, sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

„Zvolili jsme zadávací řízení formou soutěžního dialogu, tedy z organizačního hlediska náročnější a zdlouhavější proces, ovšem přínosný pro obě strany. Měli jsme možnost v průběhu soutěže komunikovat se soutěžícími, korigovat jejich návrhy a upřesňovat zadání. Díky tomu jsme získali vítězný návrh, který bude přidanou hodnou hodnotou jak pro magistrát, tak zejména pro občany, na které jsme v projektu kladli velký důraz,“uvedl primátor Jiří Korec (ANO).

Při přípravách na dostavbu radnice bude zpracována projektová dokumentace a začne řízení k povolení stavby, stavba bude vzhledem k poloze v proluce mezi dvěma domy náročná, uvedl Korec. „Na základě zkušeností s obdobnými projekty proto nelze očekávat zahájení stavby před rokem 2025,“ dodal.

Kanceláře i kavárna

Hlavním důvodem vyhlášení soutěže byl havarijní stav budovy číslo 10, která sousedí s radniční budovou a je vyklizená a provizorně staticky zajištěná. „Špatný je také stav budovy číslo 15 v ulici Bartošova, která je rovněž částečně vyklizená. Podařilo se nám získat souhlas Národního památkového ústavu se zbouráním původní budovy č.p. 10 a hned poté jsme se pustili do vyhlášení soutěže na dostavbu radnice,“ uvedl primátorův náměstek Pavel Brada (ANO).

Nyní, téměř přesně po stém výročí od výstavby současné radnice podle projektu F. L. Gahury může být radniční komplex vhodně dokončen a poskytne všem občanům, kteří potřebují na radnici něco vyřídit, odpovídající servis na úrovni 21. století. „Chtěli bychom, aby radnice byla otevřená a funkční a také vhodně doplnila prostor náměstí,“ dodal Brada.

Vzniknou zde zasedací místnosti, kanceláře pro magistrát, v přízemí u vstupu do budovy číslo popisné 10 bude bistro a kavárna. Dostavba radnice ve Zlíně je dle názoru zadavatele a výběrové komise náročným úkolem hodným pečlivého zvážení. Památkově chráněná dominanta zlínského náměstí se nachází v těsných podmínkách blokové zástavby, která je součástí městské památkové zóny.

Dostavba radnice tak není pouze otázkou ekonomické efektivity, rychlosti výstavby, nebo kapacity, ale také otázkou architektonického citu, respektu kulturních hodnot nebo přívětivosti a nadčasovosti řešení jedné z nejvýznamnějších veřejných budov Zlína.

Počítá se se dvěma etapami, první spočívá v náhradě budovy 10. Předpokládaná výše investice je asi 90 milionů korun bez DPH. Druhá etapa se týká možností dostavby vnitrobloku radnice a náhrady objektu číslo 15.

Výsledky

1 . cena: 699 999,- Kč
Apropos Architects s.r.o., A.B.S. spol. s.r.o.
Autor: Ing. arch. Michal Gabaš, Ing. arch. Tomáš Beránek
Spoluautor: Msc. Arch. Rudolf Nikerle

Od partnerů ASB

2. cena: 449 999,- Kč
Ing. arch. Pavel Mudřík
Autor: Ing. arch. Pavel Mudřík
Spoluautor: Ing. arch. Martina Gábor, Ing. arch. Kateřina Baťková, Ing. arch. Lenka Bažík, Ph.D.

2. cena
2. cena | Zdroj: Ing. arch. Pavel Mudřík

3. cena: 349 999,- Kč
Karel Filsak architekti s.r.o., Ing. arch. Přemysl Jurák, Atelier Bod architekti
Autor: Ing. arch. Karel Filsak, Ing. arch. Přemysl Jurák, Ing. arch. Vojtěch Sosna

3. cena
3. cena | Zdroj: Karel Filsak architekti s.r.o., Ing. arch. Přemysl Jurák, Atelier Bod architekti

4. cena: 250 000,- Kč
ORA Kutná Hora s.r.o.
Autor: Ing. arch. Jan Veisser
Spoluautor: Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Klára Mačková, Ing. arch. Maroš Drobňák

4. místo
4. místo | Zdroj: ORA Kutná Hora s.r.o.
red