Pod betonovými stromy
Galerie(18)

Pod betonovými stromy

Foyer Stavební akademie v Salzburgu dostalo zcela novou podobu. Jejími autory jsou architekti z rakouského studia soma, kteří pod originálně pojatým stropem sjednotili funkce lobby akademie i veřejného prostoru, který slouží návštěvníkům kulturních akcí v přilehlých sálech. Architektům se podařilo vytvořit atmosféru pobytu pod košatými stromy, i když celému prostoru vládne beton.

Fakt, že se jedná o Stavební akademii, přinutil architekty uvažovat nejen nad řešením, které by bylo vizuálně působivé, ale chtěli především inspirovat zdejší studenty zajímavým konstrukčním řešením. Architekti se zaměřili na stropní konstrukci, pomocí které chtěli vytvořit konzistentní a plynulý přechod mezi exteriérem a interiérem budovy. Její tvar vychází z počítačové simulace chování kapalin. Kapaliny mají tři základní parametry: viskozita, hustota a povrchové napětí. Právě interakce mezi těmito třemi fyzikálními vlastnostmi byly testovány na počítači a série změn vytvořila výsledný vzor pro stropní konstrukci s velkým množstvím otvorů.

Výslednou složitou strukturu se architekti rozhodli vytvořit z pohledového betonu. Největší výzvou v rámci celého projektu tak byla konstrukce bednění, které bylo testováno a optimalizováno na modelech v měřítku jedna ku jedné. V rámci těchto testů byly zkoušeny různé verze drobné triangulace betonového povrchu i různé způsoby frézování. Vedle vchodu jsou ocelové pilíře skryté v betonových skořepinách, které rostou ze země jako stromy a následně se větví a navazují na stropní konstrukci. Jejich betonová skořápka byla vylita na místě do forem z extrudované pěny. Z této pěny bylo vytvořeno i složitě tvarované bednění pro stropní konstrukci, která obsahuje na míru vyrobený ocelový rošt.

Extension of the Building Academy Salzburg
Architekt: soma
Klient: Austrian Federal Economic Chamber
Realizace: 2012, Rakousko

-vb-
zdroj: soma
foto: soma a Florian Hafele