Muzejní čtvrť ve Vídni otevře nový kulturní prostor Libelle

Návštěvníkům vídeňské Muzejní čtvrti se již od 1. září naskytne příležitost využít nový kulturní prostor na střeše Leopoldova muzea.

Libelle, tedy vážka, je zdarma přístupnou terasou a prvním architektonickým rozšířením MQ Wien od jejího otevření v roce 2001. Vedle jedinečného výhledu na město nabídne nová terasa prostor k odpočinku i ke kulturnímu vyžití.

„Mám radost, že můžeme našim návštěvníkům nabídnout nejen krásný výhled na vídeňské centrum, ale že jim umožníme i vstup do nového, zdarma přístupného kulturního a živého prostoru Libelle. Libelle je prvním velkým rozšířením areálu MQ Wien od jejího otevření. Všechny proto srdečně zvu na jedinečnou perspektivu, která se z muzejní terasy nabízí,“ komentuje nový projekt Muzejní čtvrti ve Vídni její ředitel, Christian Strasser.

MQ Wien Libelle, Ortner & Ortner Baukunst |

Společný návrh architektů a umělkyň

Název získala nová terasa na střeše Leopoldova muzea podle svého tvaru, který připomíná tělo vážky. Autorem architektonického skvostu v srdci Vídně je Laurids Ortner (Ortner & Ortner Baukunst), který na realizaci úzce spolupracoval s největšími současnými rakouskými umělkyněmi Brigitte Kowanzovou a Evou Schlegelovou.

Zatímco Kowanzová stojí za podobou ikonického osvětlení terasy, navrhla Schlegelová novou skleněnou zeď projektu Libelle. Architekt Laurids Ortner je spolu se svým bratrem Manfredem Ortnerem zároveň autorem např. Leopoldova muzea, Mumoku či Kunsthalle Wien. Oba bratři navrhli novostavby nacházející se v Muzejní čtvrti v 80. a 90. letech a terasou Libelle logicky pokračovali v rozšíření jimi navrženého prostoru.

Realizační náklady nové terasy jsou vyčísleny na 7,5 miliónů eur. Polovinu nákladů přitom hradila přímo Muzejní čtvrť ze svých vlastních prostředků. Druhou půlku prý pokryjí příjmy z budoucího pronájmu prostoru.
Muzejní čtvrť ve Vídni je nejen jedním z nejoblíbenějších kulturních hotspotů Vídeňanů, ale jedním z největších a nejúspěšnějších kulturních areálů na světě.

ZDROJ: Zahraniční kancelář města Vídně – Eurocomm-PR Praha
FOTO: O&O Baukunst
RubrikyKultura