Ďáblická radnice

Ďáblice na okraji Prahy získaly v roce 2018 novou radnici, která se snaží vyhnout všem architektonickým klišé spojeným s tímto druhem stavby. Namísto převýšené dominantní stavby s co největšími hodinami se zde setkáme s bílou přízemní hmotou, která si klade za cíl spolupracovat s místními při řešení každodenních problémů.

Ďáblice jsou vsí s bohatou historií, která byla podobně jako celá řada dalších, původně samostatných obcí připojena v roce 1968 k Praze. Nachází se na severním okraji hlavního města a od zástavby Kobylis a Ládví ji oddělují pole a Ďáblický háj, který je oblíbeným rekreačním místem.

Tato zástavba na periferii Prahy si tak zachovává svébytnost, vzhledem k postupnému růstu až na dnešní tři tisíce obyvatel zde ale vyvstala potřeba vystavět novou radnici.

V roce 2012 tak byla vypsána architektonická soutěž na novou radnici, která měla být zároveň komunitním centrem pro místní obyvatele. V soutěži zvítězili A.LT ARCHITEKTI se svým decentním a funkčním návrhem.

Obecní dům a radnice v Praze-Ďáblicích
Radnice je pojata jako přízemní bílá hmota.
Multifunkční sál
Jednoduchá architektura interiéru využívá dřevo bílou barvu a strukturu liaporových tvárnic.
Krytý prostor před radnicí rozšiřuje využitelnou plochu.
Z kanceláří je výhled do vnitřních atrií.
Některá atria jsou osázena divokou zelení.
V jiných atriích se předpokládá využití při pěkném počasí.

 

Multifunkční objekt

Nově vzniklá budova, která byla dokončena v roce 2018, pod svou střechou skrývá celou řadu institucí a zařízení nezbytných pro bezproblémový chod Ďáblic. V objektu se tak nachází multifunkční sál, pošta či ordinace lékařů.

Přečtěte si také: Nová radnice Prahy 12

Cílem bylo vytvořit příjemnou budovu, která nedominuje svému okolí, ale její důležitost je odvozena z dějů, jež se v ní odehrávají. Nemonumentální budova i ve své architektuře manifestuje ideály otevřenosti a transparentnosti, které by měly charakterizovat místní radnici.

Jednoduchá architektura interiéru využívá dřevo bílou barvu a strukturu liaporových tvárnic.
Jednoduchá architektura interiéru využívá dřevo bílou barvu a strukturu liaporových tvárnic. |

Vnitřní uspořádání

Interiér budovy je funkčně rozdělen na čtyři hlavní sekce – ordinace, sál, úřad a poštu – propojené ­vestibulem, který prochází po celé délce budovy na její jihozápadní straně. Jednotlivé části jsou od sebe odděleny atrii, která zároveň prosvětlují vnitřní prostory a v letních měsících mohou sloužit jako odpočinková místa.

Díky tomu, že je celá budova přízemní, je bezproblémově bezbariérová a přehlednost celé dispozice usnadňuje orien­taci v prostoru.

Z kanceláří je výhled do vnitřních atrií.
Z kanceláří je výhled do vnitřních atrií. |

Konstrukce a technologie

Nosnou konstrukci nové ďáblické radnice tvoří masivní dřevěný skelet v modulu 4 x 4 m. Ten je kombinován s dílčím vyzděním liaporovými tvárnicemi, které slouží jednak jako zavětrování a jednak zlepšují akustické parametry konstrukce.

Fasáda a střecha jsou z vnější strany opláštěny tepelněizolačními panely. Střechu pokrývá extenzivní vegetace, použité podlahy jsou z monolitického betonu s trvanlivou hlazenou povrchovou vrstvou.

Okna a dveře jsou dřevohliníková, základní systém udržování příjemné vnitřní teploty tepelným čerpadlem vzduch/vzduch je doplněn o elektrický kotel a podlahové rohože ve společných prostorách. Sál je samozřejmě opatřen vzduchotechnikou s nuceným větráním.

Některá atria jsou osázena divokou zelení.
Některá atria jsou osázena divokou zelení. |

Ďáblická bílá krabice

Cílem architektů bylo vytvořit civilní budovu, která nenarušuje charakter okolní obytné zástavby a nabízí flexibilní využití pro co největší množství aktivit.

Nepřehlédněte: Kaolínové centrum – nová architektúra uprostred dediny

Bílou krabici, která jasně vystupuje z rodinných domů, ale zároveň je nepřehlušuje, zdobí na čelních fasádách reflexní stříbrno-bílý potisk, který tyto povrchy ozvláštňuje a zjemňuje abstraktní vyznění bílé kubické hmoty. Podařilo se tak vytvořit radnici, která nepůsobí nepřátelsky a která si rychle našla své uživatele.

Obecní dům a radnice v Praze-Ďáblicích
Místo: Praha-Ďáblice
Architekt: A.LT ARCHITEKTI / Peter Lacko, Filip Tittelbach
Spolupráce: Tomáš Balej, Adam Kekula, Lenka Dvořáková, Barbora Zachovalová
Investor: Městská část Praha 8
Projekt: 2012
Realizace: 2017–2018
Text: Anna Vrabcová
Foto: Tomáš Balej, A.LT

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 3/2019.