Smuteční síň v Břeclavi

Vítězem 11. ročníku Rigips Trophy se stala smuteční síň v Břeclavi. Architekti projektu se nebáli pozvednout technologii sádrokartonových podhledů na novou úroveň. Dominantou celé stavby se stal podhled s elegantními křivkami z ohebných desek.

Novostavba Smuteční obřadní síně Břeclav odstartovala v červnu 2017 a dokončená byla v létě roku 2018. Celkové náklady na stavbu dosáhly 45 milionů korun a vše financovala radnice z rozpočtu města. Ta plánovala revitalizaci předprostoru hřbitova i výstavbu nové smuteční síně mnoho let.

Obřadní síň, která se nachází na hlavním hřbitově, už jim také nevyhovovala, a tak se město Břeclav rozhodlo ji zbourat a nechat vystavit síň úplně novou. Obyvatelé v Břeclavi na důstojné místo pro poslední rozloučení se svými blízkými čekali dlouho, dá se ale říct, že odměnou za jejich trpělivost jim byla architektonicky hodnotná stavba.

Moderní budova vznikla podle plánů Ing. arch. Libora Foukala. Nová smuteční síň má v současné době kapacitu 120 míst a její součástí jsou i kryté venkovní prostory. Budova tak po celé přestavbě odpovídá požadavkům a standardům 21. století.

„Nemyslím si, že existuje definovaný „prototyp“ smuteční síně. V několika tisíciletém vývoji architektury a stavitelství je funkční typ „smuteční síně“ relativní novinkou, která svůj, jak zmiňujete, ustálený typ teprve hledá. Hledám tedy také,“ komentuje architekt Libor Foukal své nezvyklé řešení.

Dřevo a beton

Pro výstavbu smuteční síně v Břeclavi bylo specialisty zvoleno dřevo jako hlavní stavební materiál. Pro nosnou konstrukci hlavního sálu proto využili dřevěnou ramenátovou konstrukci.

Stropní desky, vstupní portál a oplocení jsou provedeny z litého monolitického betonu. Objekt zázemí je řešen jako klasická zděná stěnová konstrukce zastropená prefabrikovanými prvky z předepjatého železového betonu.

Smuteční síň v Břeclavi 02

V hlavní roli sádrokarton

Konstrukce podhledu hlavního sálu je, po konzultaci se specialisty ­Rigips, řešena z ohýbaných sádrokartonových desek, nesených dřevěnou a ocelovou roštovou konstrukcí. Pro výběr každého z materiálů byly rozhodující právě jeho charakteristické vlastnosti, které předurčují jeho vhodnost pro daný typ konstrukce.

Ve vnitřních prostorách smuteční síně dominují materiály Gypton Big Curve. Jde o sádrokartonové perforované desky pro řešení obloukových designových konstrukcí ve spojení s prostorovou akustikou v místnosti.

Desky jsou opatřeny také technologií pro odbourávání formaldehydu v interiéru.
Důležitým faktorem bylo i použití výrobku Riflex. Deska Glasroc F Riflex je ohebná sádrová deska se skelnou výztuží, nabízená v tloušťkách 6 a 10 mm, s kolmo řezanými hranami.

Smuteční síň
Místo: Břeclav
Autoři: Libor Foukal / F&K&B, a. s.
Realizační firma: Rigiform, s. r. o.
Generální dodavatel: STAVEBNÍ FIRMA PLUS s. r. o.
Investiční náklady: 45 mil. Kč (DPH)
Projekt: 2017
Realizace: 2017–2018
Text: Red
Foto: Jan Kroupa

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2020.