Měděná horská chata Dolomitenblick
Galerie(13)

Měděná horská chata Dolomitenblick

Nová horská chata v Jižním Tyrolsku vypadá, jako kdyby se přes ni přehnala lavina a zanechala za sebou pořádnou rýhu.  Trochu taky připomíná skálu rozervanou na dvě části. V sobě ukrývá šest samostatných apartmánů a velkorysé společné prostory, které se soustředí kolem středového „řezu“ budovou. Na okraj horské vesničky Sesto  postavil chatu Dolomitenblick proslavený futuristický architektonický ateliér, který nese jméno PLASMA Studio. Ze všech stran ji obalili do tmavě předoxidované mědi.

Horská chata obsahuje 6 velkorysých rekreačních apartmánů s panoramatickým výhledem na Dolomity. Celý objem stavby je rozdělen do dvou částí středovým „řezem“ a díky tomu nabízí jednotlivé byty maximální soukromí. Napomáhají tomu i stupňovité terasy s plnými stěnami, které znemožňují pohled z jedné terasy na druhý a pohledy od kolemjdoucích z ulice. Vedle předoxidované mědi je hlavním materiálem horské chaty místní modřín. Stěny orientované na jih jsou maximálně prosklené v celé výšce podlaží, aby se maximalizoval solární zisk a působivý výhled, naopak převislé terasy a venkovní žaluzie brání letnímu přehřívání.

Tvar střechy byl dán místními regulacemi, které povolují pouze šikmé střechy. Architekti si však neodpustili lehkou deformaci jejího tvaru. Okolí nové chaty tvoří nesourodá vilová čtvrť, proto architekti sáhli po jednoduché hmotě, která vyrůstá ze strmého terénu a zpátky se do něj včleňuje. Tohoto dojmu dosáhli především obloženými terasami, které vyrůstají ze svahu a obepínají celou budovu horizontálními měděnými pásy. Právě tmavá předoxidovaná měď i modřínové dřevo napomáhají splynutí horské chaty s krajinou Dolomit, protože jde o materiály, které podléhají povětrnostním vlivům a přirozeně se opotřebovávají. Chata v Dolomitech získala ocenění Architizer A+ Awards v kategorii rezidenčních staveb.

Dolomitenblick
Architekt: Plasma studio
Klient: Alpenblick
Realizace: Itálie, 2012

-vb-
Zdroj a foto: awards.architizer.com