Showroom Janošík

Okna a dveře by měla brát ohled na osobitost domů. Dobrá okna s domem splynou, nechají vyznít sílu prostoru a výhledu. Nevnímáte je, ale pro celek jsou zásadní. To jsou principy výrobce dřevěných výplní Janošík okna-dveře, jehož tvorba je k vidění ve vinohradském showroomu navrženém architekty ze studia Mjölk.

S výrobou dřevěných oken a dveří započal ve Valašských Příkazech v roce 1926 František Janošík a na stejném místě jsou výplně vyráběny dodnes jeho potomky. „Některé domy jsou stavěny s individuálním přístupem pro nalezení vyšších estetických i funkčních kvalit k žití,“ říká Jiří Janošík. „My chceme více lidem dopřát možnost stejný přístup propsat i do oken. Nabídnout okna pokorná, která s domem harmonicky splynou, i extravagantní prvky na míru, které budou dominantou domu.“

Celý showroom byl vyčištěn a působí proto přehledně.
Dobrá okna nechají vyznít sílu prostoru a výhledu.
Chtěli jsme se posunout od místnosti plné oken k zabydlenějšímu interiéru.
Celý showroom byl vyčištěn a působí proto přehledně
Sedí se na tonkách svítí světla od Bommy i Lasvitu.
ez Showroom Jánošik
Půdorys Showroom Jánošik

Fránek i Velčovský

Po deseti letech v pražském show­roomu z něj majitelé odvezli deset kontejnerů sádrokartonu a suti. S Mjölk architekty pak místo proměnili a naplnili nejnovějšími okny a dveřmi. Nejvýraznější prostor v showroomu dostala celoskleněná kolekce oken a dveří Skywall od architekta Zdeňka Fránka. Je zde k vidění také okno Transparent od Maxima Velčovského a celá řada dalších moderních oken a dveří.

Dobrá okna nechají vyznít sílu prostoru a výhledu.
Dobrá okna nechají vyznít sílu prostoru a výhledu. |

Odstranění nánosů

„Prostory v parteru prvorepublikového bytového domu si prošly řadou úprav a nájemců. A bylo to sakra znát,“ říkají Mjölk architekti. „Všude sádrokartony, devadesátkové kazetové stropy, na podlahách pestrá paleta různých dlažeb. S Jakubem Janošíkem, který měl rekonstrukci na povel, jsme si hned na začátku řekli základní body celé přestavby. Dostat se přes všechny nánosy na původní konstrukce domu a omezit vystavovaný počet vzorků. Chtěli jsme se posunout od místnosti plné oken k zabydlenějšímu interiéru.“

Chtěli jsme se posunout od místnosti plné oken k zabydlenějšímu interiéru.
Chtěli jsme se posunout od místnosti plné oken k zabydlenějšímu interiéru. |

Valašsko v Praze

Architekti odhalili betonový žebrový strop, pod dlažbou našli původní teraco. Tam, kde už se nedaly zachránit původní parkety, jsou nová prkna. Celý showroom byl vyčištěn, a působí proto přehledně. Architekti ho naladili do světlých odstínů, hlavní slovo dostala jak jinak než okna. „Jakubovým přáním bylo podržet českou stopu ve vybavení interiéru,“ dodávají architekti.

„Sedí se na tonkách, svítí světla od Bommy i Lasvitu, květiny od Plevelu si lebedí ve vázách od studia Dechem. Máme radost, že je z čeho vybírat.“ V prostoru za oknem Levitace vytvořila instalaci designérka Klára Šůmová. V centrální kompozici je umístěna štípaná holubička, odkazující na historii a řemeslo. Motiv holubičky přináší atmosféru a fenomén Valašska do pražského showroomu. Tento letmý pozdrav z kraje, kde okna vznikají, je podpořen hrou barevných světel.

Sedí se na tonkách svítí světla od Bommy i Lasvitu.
Sedí se na tonkách svítí světla od Bommy i Lasvitu. |
Showroom Janošík
Místo: Praha 3
Architekt: Mjölk architekti
Spolupráce: Janošík okna-dveře
Investor: Janošík okna-dveře
Projektant: Mjölk architekti
Generální dodavatel: Janošík okna-dveře
Interiér: TON, Lasvit (Maxim Velčovský), BOMMA (Olgoj Chorchoj), Master&Master, Dechem, IKEA, Deelive (Jan Plecháč & Hanry Wilgus), Plevel, MYlight, ABB (Jan Čapek)
Projekt: 2016
Realizace: 2017
Text: Janošík Okna-Dveře, Tereza Janišová
Foto: Boysplaynice

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 5/2018.