Loď Pivovar
Galerie(6)

Loď Pivovar

Architekti ze Studia acht transformovali starou loď na plovoucí pivovar. Po většinu času kotví pod Štefánikovým mostem v centru Prahy a zásobuje kolemjdoucí tekutým chlebem, je však kdykoli schopný zvednout kotvy a vyrazit na cestu.

Pivovar na lodi je v Evropě unikátním projektem. Technologie minipivovaru se nachází na dvou lodních palubách. Na hlavní palubu umístili autoři projektu dvounádobovou varnu o objemu 500 l a spilku obsahující celkem čtyři kvasné kádě. Spodní paluba obsahuje třináct ležáckých a tři přetlačné tanky.

Z pevniny na vodu

„Nejdříve jsme dostali na starost rekonstrukci památkově chráněného děčínského pivovaru,“ říká architekt Václav Hlaváček. „Pár let na to za mnou přišel jeden z investorů s nápadem na vytvoření malého pivovaru na lodi. Tehdy jsem mu řekl, že to není úplně snadná záležitost, protože loď by měla stále zůstat lodí. Těch špatných příkladů je poměrně hodně. Nakonec jsme se ale do projektu pustili a dokončili ho.“

Skica interiéru s pivními tanky

 Skica interiéru s pivními tanky

Válcování trendů

„Je to loď, která by mohla plout. Kdyby to mělo smysl,“ odpovídá Václav Hlaváček na otázku, zda je loď jako taková stále funkční. „Lidi ale neustále proudí dovnitř i ven a kvůli tomu je pořád zakotvená.“ Technologickým oříškem bylo pro architekty umístit do vymezeného prostoru všechny provozy potřebné k fungování pivovaru, aniž by při tom zasáhli do samotné funkčnosti říčního plavidla. S úkolem se autoři projektu nakonec zdárně vypořádali.

Interiér podtrhuje lodní i pivovarnický charakter místa.

 Interiér podtrhuje lodní i pivovarnický charakter místa.

Navrhli také nadčasově působící interiér podtrhující lodní i pivovarnický charakter místa. „V gastronomii se design téměř neustále mění, nové trendy válcují ty staré,“ říká Václav Hlaváček. „U experimentů tohoto typu je především důležité udr­žet návrh v jednoduchosti a neblbnout. Nedělat z toho žádnou atrakci a koncept pojmout natolik nadčasově, aby to tam lidi měli ještě za pár let pořád rádi.“

Knihy a pivo v podpalubí

 Knihy a pivo v podpalubí

Loď Pivovar

Místo: Praha, Dvořákovo nábřeží
Architekt: Václav Hlaváček, Petr Topolovský, Studio acht
Investor: Vltavská plavební s.r.o.
Realizace: 2016

Půdorys hlavní paluby

 Půdorys hlavní paluby

 

TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ
FOTO: ALEXANDRA TIMPAU

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2018.