Potraviny Od našich harmonicky zapadají na předměstí metropole

Správnost konceptu je téměř vždy neochvějně potvrzena praxí. Pokud se zaměříme na potraviny Od našich v centru Devína, investor ani architekti neudělali krok vedle.

První měsíce provozu tohoto stánku na Hradní ulici naplňují ambici „přinést obyvatelům Děvína jídlo, které si zaslouží“, ale také invenční přístup autorů jeho designu a funkčních vztahů. Za prvé, není to malá věc.

Mnozí z vás si ji možná pamatují. Na tomto místě stála za minulého režimu postavená betonová krabice s nápisem „potraviny“. V posledním desetiletí však začala definitivně chátrat a její odchod na smetiště důstojného využití byl nevyhnutelný.

Děvín však tím pádem přišel o obchod s potravinami. Rozhodnutí vrátit městu stejnou funkční náplň, ale na úrovni 21. století, vzešlo od společnosti Naši s.r.o., za kterou stojí finančník Patrik Tkáč, který na Děvíně žije.

V soutěži vyzvaných ateliérů byl vybrán návrh A.M. Architekts, který materiálově a hmotově reagoval na historické prostředí děvínského předměstí a harmonicky zapadl do městské zástavby i reliéfu okolní krajiny.

„Ano, to byla hlavní myšlenka našeho projektu,“ říká architekt Boris Schultz. „Aby ani při pohledu na budovu z hradního kopce nebylo panorama rušeno nevhodnými tvary a zároveň aby lidské měřítko celé stavby zapůsobilo na klienta při přímém dotyku. Proto jsme obchod s potravinami rozdělili na dvě části – vyšší budovu se šikmou střechou a nižší budovu s plochou zelenou střechou.“

Naplnění layoutu potravin

„Snažili jsme se maximálně využít prostor a byli jsme rádi, že nás investor respektoval při architektonickém návrhu, kde jsme se museli vyrovnat s mnoha předpisy,“ dodává Richard Balazi.

„My jsme se od něj zase nechali vést při vnitřním uspořádání, které se týkalo zákonitostí potravinářského provozu. Museli jsme se vypořádat s někdy docela složitými schématy elektroinstalace, skladovým hospodářstvím i potravinářskou technologií, kterou se nám myslím podařilo docela dobře skrýt v zadní části budovy.“

Potraviny Od našich
Potraviny Od našich | Zdroj: Tomáš Manina

Před obchodem s potravinami je parkoviště pro zhruba 20 vozidel a nechybí ani nabíječky pro elektromobily. V blízkosti fasády jsou lavičky se stylizovanými pařezy k posezení či případnému konzumaci jídla, vstup do samotných potravin vede z malého plató a je bezbariérový.

Vchází se do spodní části, kde se nachází lahůdkářství s vlastní pekárnou a přípravna čerstvých potravin. K dispozici je také kavárna, jejíž nabídku si můžete vychutnat v odděleném posezení uprostřed půdorysu vyšší budovy. Zde jsou také jednotlivé regály se zbožím s přehledným uspořádáním.

V suterénu se nachází prodejní sklad vína, do kterého vede prosklený výtah. Vinotéka je jednou z největších na Slovensku a nabízí přibližně 1 500 druhů vín.

Víno je skladováno v dokonalých podmínkách z hlediska teploty, vlhkosti a světla a k dispozici je také speciální služba s inteligentním robotem, který zákazníkům pomáhá s nákupem a orientací ve vinném sklepě na základě předchozích nákupů a ochutnávek. Když je v komunikaci s robotem vybráno víno, vinný sklep potemní a světlo pomůže najít konkrétní víno.

Potraviny Od našich
Potraviny Od našich | Zdroj: Tomáš Manina

Autentičnost materiálů

„Protože se jedná o skutečné potraviny, nechali jsme také stavební materiály působit přirozeně,“ zdůrazňuje Richard Balazi. „Interiér je tvořen materiály v jejich surové podstatě, jako je dřevěná konstrukce střechy z CLT panelů, jsou zde ocelové nosníky nebo stěny z pohledového betonu, střecha je z cetrisových desek. Nechali jsme také vyniknout strukturální autenticitu všech ostatních detailů.“

„A ještě něco navíc,“ upozorňuje Boris Schultz na „vylepšení“. „Jídlo se podává prostřednictvím digitálního identifikačního systému Jarvis. Po registraci a naskenování obličeje vás systém pustí dovnitř, i když je prodejna zavřená.

Například i v neděli, kdy je jinak zavřeno, nebo dokonce ve tři hodiny ráno se můžete dostat do zcela prázdného obchodu s potravinami. Samozřejmě vás sleduje kamera, ale zatím se nestalo, že by někdo něco ukradl. Systém pustí asi 5 lidí a jeden registrovaný je pak zodpovědný za všechny.“

Od našich jako zážitkové místo

Proč právě Od našich? Protože sortiment převážně slovenských výrobků pochází od spřízněných dodavatelů, zatímco některé výrobky (káva, ostatní nápoje, pečivo, lahůdky) se připravují na místě.

Od partnerů ASB

A jak to bude dál? „Chtěli jsme vytvořit příjemnou budovu,“ uzavírají architekti.

„Aby sem lidé nechodili jen za jídlem, ale také za zážitky. Potraviny už nejsou jako dřív. Nyní je to také místo, kde se můžete setkat a vychutnat si dobrou kávu nebo malé občerstvení. V minulosti se nacházely uprostřed obce a i dnes mají potenciál stát se městotvornou architekturou. V budoucnu by navíc tyto prodejny potravin měly být součástí centra Nový Děvín, kde bude také lékárna a zdravotní středisko. Pokud se to Devínu alespoň trochu podařilo, budeme šťastní.“

Potraviny Od našich

Umístění. 1002/1, Bratislava, m.č. Devín
Autoři: A.M. Architekti, Richard Baláži, Boris Schultz, Štefan Vrabec
Investor: Naši
Podlahová plocha: 1200 m2, NP –600 m2, 2. NP –600m2
Návrh: 2019
Realizace: 2020 – 2021
Investiční náklady: 4,5 miliónu €

Ľudovít Petránsky