Heuvelkwartier
Galerie(9)

Z chrámu konzumu udělal ateliér MVRDV udržitelnou čtvrť s parky

Nákupní centra po celém světě trpí úbytkem návštěvníků kvůli nárůstu online nakupování, a to zejména v souvislosti s pandemií koronaviru.

Mezinárodně uznávaný ateliér MVRDV pracoval na řadě projektů, které řeší tento posun – od dočasné instalace Marble Arch Hill oživující londýnskou Oxford Street po zelenou oázu Tainan Spring na Tchaj-wanu, která vznikla transformací chátrajícího nákupního centra.

Heuvelkwartier v nizozemském Eindhovenu představuje vizi budoucnosti obchodních center. Návrh totiž radikálně promění nákupní centrum Heuvel na zelenou kulturní čtvrť, kde se na stejném místě odehrávají nákupy, kultura i rekreace. Komplex bude transformován na sedm městských bloků, střechy se zpřístupní a promění ve veřejný park.

Heuvelkwartier
Heuvelkwartier
Heuvelkwartier
Heuvelkwartier
Heuvelkwartier
Heuvelkwartier
Heuvelkwartier
Heuvelkwartier

Kryté pasáže obchodního centra budou nahrazeny otevřenými ulicemi, díky čemuž se čtvrť stane aktivní součástí života města. Nad stávajícím domem hudby Muziekgebouw vyroste kulturní dům pod skleněnou horou. Tato hora – na kterou mohou návštěvníci vylézt za krásnými výhledy na město – vytvoří atraktivní orientační bod.

Z domu hudby se stane obývací pokoj pro město: přes den bude možné ve foyer budovy pracovat nebo relaxovat. S tímto novým mixem funkcí se stane „Het Heuvelkwartier & De Muziekberg“ živoucí čtvrtí města.

Jolana Říhová
Text vyšel v časopisu ASB 6/2021.