OFFICE OFF - Sídlo firmy ukryté v dřevěném rámu
Galerie(38)

OFFICE OFF – Sídlo firmy ukryté v dřevěném rámu

Dům s futuristickými znaky na první pohled neprezentuje svůj účel. Není zábavním centrem ale netradičním pracovním prostorem. Rakouský architektonický ateliér Heri & Salli ho totiž navrhl jako sídlo firmy v rakouské spolkové zemi Burgenland.

Dům jako zmačkaný papír

Tvar budovy byl dílčím způsobem inspirován zmačkaným papírem a v domě jako by opravdu ani neplatily zákony fyziky, téměř nemá vzájemně kolmé stěny, nicméně působí harmonicky a vyváženě. Zdání stability dodává architektonickému celku dřevěný skelet, v němž je dům zasazen jako ježek v kleci. I proto možná objekt více než co jiného připomíná dětskou prolézačku.

Ovšem není to kouzlo nechtěného, ale naopak záměr. Požadavkem firmy bylo vytvořit budovu jednoduchých tvarů s volným prostorem, který mohou zaměstnanci dále využívat nebo dotvořit.

Podle architekta Josefa Sallera Dezeena je skelet příležitostí k možnému rozšíření prostoru. Architektura tak nebude neživou památkou, ale prostorovou sekvencí, kterou lidé opanují.

Eco dům se vším všudy

Stavebním materiálem je dřevo, přičemž vnější plášť je sestaven z prefabrikovaných panelů, stavba tak trvala pouhých pět dnů. Vnější fasáda je z cedrových šindelů, část pláště domu je obložena kompozitními fasádními obklady Alucobond.

Střecha je z 85 % pokryta fotovoltaickými panely, díky nimž je budova soběstačná v zajištění potřeby elektrické energie. Vytápěna je dřevem z regionu. Budova má také instalován systém pro automatické větrání. Pod zemí jsou instalovány sběrné nádrže na dešťovou vodu, která je pak využívána na toaletách a pro sprchování, ale také na zahradě.

„People friendly“

Limitem při tvorbě návrhu domu byla kvalita života a kultura volného času, práce jako taková neměla v tomto případě hlavní slovo, koncept trojpodlažního domu proto mohli ovlivnit svými návrhy a připomínkami i pracovníci firmy. Objekt tak vznikl nejen jako místo k práci, měl také současně podporovat životní aktivity lidí. Kromě kanceláří a zasedacích místností tak nabízí i posilovnu, bazén, ve vstupním atriu je vysoká horolezecká stěna. Současně je dům také provázán s okolní krajinou. Pocit volného a vzdušného prostoru, který nabízí, zdůrazňují také některá okna, která vystupují z obálky domu jako prosklené krabice, opticky propojené s okolní scenérií, v interiéru pak poskytují relaxační místa s orámovaným výhledem do krajiny. V přízemí budovy je kuchyňka, v patře se nachází dvě menší odpočinkové místnosti.

Text: Dana D. Daňková
Fotografie: Paul Ott