Libeskind staví mrakodrap ve Varšavě

Libeskind staví mrakodrap ve Varšavě

Výškové budovy stále častěji vyrůstají i v metropolích postkomunistických zemí. Projekt exkluzivního rezidenčního mrakodrapu se nyní chystá ve Varšavě. Obytný komplex Złota 44 v podobě věže od známého newyorského architekta Daniela Liebeskinda se stane nepřehlédnutelnou dominantou města.

Sto devadesát dva metry vysoká budova se bude tyčit přímo v srdci polské metropole. Libeskind se tímto projektem se vší pompézností vrací do svého rodiště. Komplex bude pravděpodobně dalším potvrzením architektova multidisciplinárního přístupu k tvorbě.

Komplex Złota 44 je luxusním rezidenčním projektem s 251 apartmány na 54 podlažích a širokými službami doplňujícími bydlení. Developerem projektu je společnost Orco Property Group, která získala vloni v prosinci na tento projekt stavební povolení. Výstavba by měla být dokončena v roce 2009 – první nájemníci se nastěhují v roce 2010.

Developeři projektu si slibují, že věž vnese do srdce Varšavy více života a svěžesti. Při hledání architekta pro svůj projekt, který by dokázal dokonale zhmotnit představu developera, neměla společnost Orco podle jejich slov snadnou úlohu. Daniel Libeskind, s nímž se nakonec shodli na řešení, je architekt světového jména, který dokonale zná město, jeho historii i současný stav a cítí jeho budoucnost. Hned při prvních setkáních developera a architekta se ukázalo, že mají o projektu podobnou představu – vytvořit jedinečný koncept, který by vyvolával v lidech pozitivní emoce a který by nenechával chladnou světovou odbornou ani laickou veřejnost sledující dění v oblasti architektury.

Přímo sochařsky koncipovaná věž reaguje na existující panorama města. Působí majestátně, ale přitom i zvláštním způsobem křehce – to proto, že byla použita světlá zasklená fasáda a navíc je celá věž postavená na zužujícím se krčku. Tvar věže vychází z oblouku, který za den opisuje slunce. Proto věž celý den odráží sluneční záření v modrých odstínech zasklené fasády. Díky transparentní fasádě zůstává i v noci světlým objektem v panoramatu města.

Daniel Libeskind je zároveň autorem interiérů vybraných apartmánů. „Navrhovat interiéry bylo velkým potěšením, ale i závazkem věnovat se projektu Złota 44 ještě intenzivněji. Jestliže navrhujete takovou výjimečnou stavbu, řešení interiérů se rozhodně nemůže nechat náhodě. Apartmán, který jsem navrhoval, je bytem charakteristickým pro celou budovu. Nenavrhoval jsem ho jako perlu, jež má být sama o sobě nádherná a jedinečná, ale také jako koncept, který by mohly následovat i ostatní řešení,“ říká o své práci Daniel Libeskind.

 „Złota 44 byla koncipována jako odpověď na požadavky a představy obyvatelů Varšavy o bydlení,“ říká o developerském záměru projektový ředitel Jean-Claude Moustacakis. „Projekt by měl oživit centrum města, přenést bydlení a život z předměstí hlavního města Polska do srdce metropole. Stejně jako mnohá středoevropská města i varšavské centrum navečer obvykle doslova vymře poté, co z něho odejdou lidé z byznys center. Proto je nezbytné přinést do centra města funkci bydlení. Złota 44 bude místem, které žije 24 hodin denně,“ uzavírá Moustacakis.

Martina Jakušová
Vizualizace: Orco Property Group

RubrikyKancelářeŠtítky