a5fad9b705533f869e137a045b56e88c

Ostravský mrakodrap: O podobu nové dominanty města se popere 5 architektonických studií

Do mezinárodní architektonické soutěže na podobu mrakodrapu, který má vzniknout v centru Ostravy, se zapojí pět architektonických studií. Soutěžní návrhy musí zájemci odevzdat do 5. února. O vítězi soutěže porota rozhodne v březnu. Na jejím vyhlášení se město dohodlo se společností RT TORAX Group, která je investorem stavby.

Podle mluvčí projektu Michaely Vávrové ale nyní nelze zveřejnit jména studií zapojených do soutěže. Schválené podmínky to neumožňují až do doby, než budou vyhlášeny výsledky, uvedla. Dodala, že jde o studia, která projektují stavby ve světových metropolích a s architektonickými soutěžemi tohoto formátu mají zkušenosti.

S vyhlášením soutěže počítal dodatek smlouvy mezi městem a investorem, který zastupitelé schválili letos v únoru. Podoba projektu se totiž v minulosti několikrát měnila. Původně se hovořilo o výškovém objektu s jednou věží, pak o variantě dvou věží.

Nejvyšší budova Česka

Dříve se mluvilo o obchodně administrativním centru s hotelem a byty v objektu s 60 patry a výškou 238 metrů. V takovém případě by šlo o nejvyšší budovu v České republice. Podobu ale určí až architektonická soutěž. S vybraným architektonickým studiem budou následovat další fáze projektování a povolovacích řízení. Zahájení stavby investor plánuje na rok 2028, předpokládány termín dokončení a zahájení provozu pak do roku 2032.

Stavbu, která má být v lokalitě nazývané Slza u Fora Nová Karolina, v minulosti kritizovali i někteří zastupitelé, kteří ji označili za zcela zbytečnou.

„Rozvoj území Nová Karolina patří mezi dlouhodobé priority vedení města a projekt výškové budovy je dalším významným krokem v tomto úsilí. Navíc je to jedinečná příležitost, jak Ostravu obohatit o špičkovou architekturu světového formátu,“ uvedl primátor Jan Dohnal (Spolu). Předmětem soutěže je kromě stavby také návrh veřejných prostranství v dané lokalitě i propojení nové budovy s přilehlým okolím včetně plánovaných tras pro pěší a cyklisty.

Součástí architektonické soutěže je workshop, který se uskuteční 5. prosince za účasti investora, porotců, přizvaných expertů a zástupců města Ostravy. „Půjde o individuální setkání s jednotlivými studii, při nichž architekti dostanou zpětnou vazbu na své rozpracované projekty. Věříme, že diskuse za přítomnosti všech zainteresovaných stran přinese důležité podněty, které přispějí ke zdárnému výsledku celé soutěže a vítěznému návrhu, jenž bude splňovat všechny požadavky,“ uvedl zakladatel společnosti RT TORAX Tomáš Häring.