Realizace Praha Vězeňská 1
Galerie(7)

Velkorysý mezonetový byt v centru Prahy

Ing. Arch. Radka Valová a Ing. Arch. Martin Moravec z ateliéru OOOOX jsou podepsáni pod zdařilou rekonstrukcí mezonetového bytu v historickém centru Prahy. Specifickou atmosféru vnesly do interiéru mimo jiné i retro otočné vypínače Hager ze série berker 1930 v bakelitovém provedení. Architekti citlivým způsobem použili na různých místech interiéru jak černou, tak i bílou barvu spínačů této designové řady. Zatímco v kuchyni, koupelně nebo chodbě volili barvu vypínače tak, aby splynula s použitým povrchem, jinde dávají kráse vypínačů berker 1930 vyniknout díky použité kontrastní barvě vzhledem k povrchu.

Byt v centru města vznikl spojením dvou bytů nad sebou. Protože dům již v minulosti prošel razantní rekonstrukcí, objevili architekti po odkrytí sádrokartonových podhledů hrubé betonové stropy, které se rozhodli v interiéru přiznat.

Tím vznikl zajímavý kontrast mezi historickými detaily, jako jsou profilace nebo obložení, a drsným betonem. Další hru kontrastu do interiéru do interiéru architekti nápaditým použitím otočných vypínačů série berker 1930 použitím jak bílé, tak černé barvy spínačů.

Celý interiér je laděný do monochromatických barev s drobnými akcenty mosazi. Ve spodním vstupním patře je situovaný obývací pokoj s hostinským pokojem a zázemím, v horním pak kuchyně s jídelnou a privátní ložnice. Na každém patře je umístěna samostatná koupelna.

Realizace Praha Vězeňská 2
Realizace Praha Vězeňská 3
Realizace Praha Vězeňská 4
Realizace Praha Vězeňská 5
Realizace Praha Vězeňská 6
Realizace Praha Vězeňská 7

Největší prostor v celém bytě představuje obývací pokoj. Zajímavý pohled do ulice zde skýtá arkýř využitý pro vestavěné sezení. Na obou protilehlých stěnách obývacího pokoje zaujmou mohutné ocelové knihovny. Největší pozornost však po zásluze poutá schodiště, které prochází středem místnosti a vede do kuchyně v horním patře.

Tvoří tak optický předěl pro domácí pracovnu. Schodiště je tvořeno zavěšenou ocelovou konstrukcí, která nad spodním patrem levituje, zatímco jeho první stupně jsou naopak utvářeny mohutnou vyzděnou hmotou.

Realizace Praha Vězeňská 2

Kuchyně je od schodiště oddělena skleněnou příčkou. Na varný ostrůvek navazuje široký jídelní stůl s atypickou kovovou podnoží, která se propisuje skrz desku stolu. O optické propojení varného ostrůvku a jídelního stolu se postarala nápadná svítidla, která dodal designový obchod Monobrand.

„Osvětlení korunuje interiér,“ vysvětluje Katrin Grund, zakladatelka značky Monobrand. „S architekty z ateliéru OOOOX jsme spolupracovali na konceptu osvětlení celého bytu. Nebyla to naše první společná realizace a myslím, že i zde se nám citlivým výběrem svítidel podařilo docílit uceleného a harmonického dojmu, kterým interiér ve výsledku působí,“ uzavírá Katrin Grund.

Realizace Praha Vězeňská 4

Retro otočné vypínače berker Serie 1930

Díky použitému materiálu, černému nebo zářivě bílému bakelitu, se vypínače Serie 1930 hodí především do zrenovovaných starých budov, ale překvapivě dobře si rozumí i s moderní architekturou čistých tvarů a přímých linií. Vzhled těchto vypínačů je jednoznačně inspirován originálními vypínači z éry Bauhaus.

Svým charakteristickým kruhovým tvarem se právem staly klasikou mezi vypínači. Od roku 2010 spadají vypínače berker do portfolia společnosti Hager. Jsou k dostání ve formě přístrojů nejen pro klasickou instalaci, od běžných zásuvek, přes datovou techniku, žaluziové spínače, stmívače, pohybová čidla, až po termostaty.

Realizace Praha Vězeňská 5

Společnost Hager se sídlem ve francouzském Obernai je více než 60 let specialistou na elektrické instalace v bytových a komerčních objektech. Česká pobočka Hager Electro oslaví v roce 2020 již 25 let svého působení v České republice. O české a slovenské zákazníky se stará tým obchodních, technických a marketingových specialistů.

www.hager.cz/vypinac

Foto: KIVA Photography
ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.