Rekonstrukce kavárny libereckého kina získala cenu Grand Prix Obce architektů
Galerie(12)

Rekonstrukce kavárny libereckého kina získala cenu Grand Prix Obce architektů

Rekonstrukce foyer na kavárnu je teprve první etapou v budoucím velkorysém projektu přeměny libereckého kina Varšava. Ale už tento první krok se nadmíru povedl – rekonstrukce foyer kina Varšava v Liberci v květnu získala prestižní cenu Grand Prix Obce architektů v kategorii „Architektonický design, drobná stavba a umělecké dílo v architektuře“.

Autory návrhu jsou členové spolku Zachraňme kino Varšava, který rekonstrukci inicioval  – Mgr. Petr Hubáček. Ing. arch. Zuzana Koňasová, Ing. arch. Ondřej Pleštil, Ing. arch. Jiří Žid. Oceněný prostor v centru Liberce se nachází v budově ve stylu art deco a byl postaven roku 1922.

Rekonstrukce krok po kroku

Zrenovovaný interiér kavárny v hlavním foyer budovy je začátkem procesu renovace celého domu. Část nákladů na první etapu rekonstrukce uhradilo město, pomohl Liberecký kraj i sponzoři – liberecké firmy (jeden z nich sponzoroval například velký žulový bar), další desetitisíce korun přidali liberečtí občané ve veřejné sbírce a spolek sám.

„Naším cílem bylo vytvoření harmonického celku přízemí budovy s původním art-decovým interiérem.
Snažili jsme se zachovat, renovovat a znovu zapojit do prostoru původní historicky cenné prvky“, říká Ing. arch. Ondřej Pleštil, „Například pod pódiem v sále jsme objevili tři staré dlouhé mosazné lustry, které teď dominují stropu foyer. Staré zachráněné předměty jsme potom doplnili novými detaily, které podtrhují jedinečnost těch původních a ladí s nimi.“

Prolínání starého a nového

Původní geometrická štukatura stropu je jednou z dominant prostoru, který je typickým prvkem celého foyer. Nově byly navrženy dřevěné lavice a stolky. Dlažba z nepravidelných dlaždic pochází ze 60. let,kdy ve foyer vystřídala starší terazzo. Její černá barva koresponduje s židlemi a spáry zase s odstínem stěn a stropu.


Na schodišti zaujme obnovené původní okno z období art deco. Také kulatá okénka před patou schodiště jsou původní, repasovaná.

Vstupní dveře z ulice vypadají, jakoby vypadly z 20. let, ale je to nová práce – mají všechny nejmodernější bezpečnostní prvky. Jejich dílce z dubového dřeva obepínají mosazné lišty.

Svítidla dotvářejí atmosféru

Zajímavý strop a stěny dramaticky nasvěcují dvě skupiny světel: první, stropní mosazné lustry, jsou původní „art deco“ a nečekaně se našly při vyklízení sálu pod pódiem. Doplňuje je pětice svítidel novodobých, navržených přímo na toto místo včetně důvtipného ukotvení mosaznými páskami na hranu přesahu stropu. Ohnuté rameno z mosazné kulatiny směřuje nad bar a na konci nese jednoduchou mléčnou žárovku v mosazné objímce. Svítidla jsou opatřena stmívačem.

Na původních lustrech je patrný stejný motiv květů jako na ventilátorech – je to typický dekor období art deco.

Bar s libereckou žulou

Zajímavý je velký bar: na vyzděné podnoži (zpevněné u země kovem) leží masivní leštěná 8 cm silná a 6 m dlouhá deska z liberecké žuly. Tento místní materiál se vyznačuje příjemně teplými odstíny a do tohoto interiéru na pozadí meruňkovo-béžových stěn perfektně zapadá. Deska má zakulacené hrany a přesah, takže se u ní dobře sedí. Za barem je nově vytvořená a nika s odlišným typem štukování.

Zachraňme kino Varšava je dobrovolný spolek, který si klade za cíl záchranu kulturních a architektonických hodnot v budově kina Varšava. Kromě zrekonstruování zbytku budovy se spolek angažuje v tvorbě živé kultury města a zasazuje se o zkvalitnění kulturního prostředí Liberce.

Alena Gembalová
Foto: Aleš Jungman, Petr Šmídek