Ozvěny vídeňské přehlídky interiérového designu
Galerie(4)

Ozvěny vídeňské přehlídky interiérového designu

Partneři sekce:

Využívání služeb bytového designéra při rekonstrukci či stavbě bytu v našich zeměpisných šířkách je stále považováno za výraz bezmocnosti a neschopnosti. Vždyť na tom nic není, myslí si mnozí. Jiné zase odradí cena za služby. Domnívají se, že si takovou službu nemohou dovolit.

Mnohé z rakouských bytových obchodních domů nabízejí služby tzv. bytového stylisty nebo při větší objednávce nábytku vizualizaci daného prostoru zdarma. Nejedná se ovšem o komplexní řešení. Pouze o návrh. Realizace samotná, technická řešení, výkresy pro truhláře, nákup materiálu, jejich volba, zajištění řemeslníků zůstává na klientovi. Zákazníci, kteří si mohou dovolit využít služeb architekta při stavbě domu nebo rekonstrukci bytu, obvykle řeší budoucí interiér minimálně formou konzultace. Občas si architekt přizve ke spolupráci designéra.

V České republice je situace podobná. Pokud se ovšem potencionální klient dozví od někoho známého o osobě, která je designérem a má s ní dobré zkušenosti, tak si ti dva k sobě najdou cestu a spolupráce na sebe nenechá dlouho čekat.

Kvalitní interiér jako odraz životního stylu

V Rakousku se každoročně koná na výstavišti ve Vídni veletrh Wohnen & Interieur, který je přehlídkou toho, co se děje na rakouském trhu v bydlení, zařizování, designu. Největší pozornost přitahuje vždy hala D, která se pyšní pouze designem a prezentuje nábytek světoznámých značek jako Minotti, Poro, Leolux, Knoll Int. apod. Člověk má tu čest alespoň jednou za rok si pod jednou střechou osedět, osahat modely nábytku, které jsou k vidění v katalozích a reklamách časopisů o designu. Někteří lidé se kolem oněch kousků jen zpovzdálí prochází, ti odvážnější se nenechají odradit a poctivě si každý kus vyzkouší.

Vedle prodejců známých značek se na rakouském trhu úspěšně pohybuje firma Witmann navazující na tradici původní Wiener Werkstätte. Nedílnou součástí její produkce je vysoká kvalita materiálů, spolupráce se světovými designéry a architekty (Paolo Piva, Matheo Thun) a především ruční zpracování každého kusu nábytku.

Team 7, rakouská firma zabývající se výrobou vysoce kvalitního a ekologického nábytku z masivního dřeva, jejíž počátky sahají do konce 50. let minulého století, je zastáncem hned několika filozofií; individualizmus, funkčnost, perfektní řemeslné zpracování, ergonomie, smyslovost, inovace a odpovědnost k přírodě.

V současné době, kdy je větší potřeba individuality v bydlení, se také zvyšuje zájem veřejnosti o design. Již zmíněný veletrh a jeho návštěvnost je důkazem, že stále více lidí si uvědomuje, jak důležitou roli hraje kvalitní interiér, který se stává zrcadlem jejich životního stylu.

Vstupní prostor

Ne vždy je vstup do bytu či domu oddělen, ale mnohdy se stává součástí hlavního obytného prostoru. Odkládací stěny nahrazují přilehlé šatny, kde zmizí všechny maličkosti včetně botníku, zimního ošacení a vstupní část zůstává čistá. Odkládací stolek, křesílko, výrazné dekorace v podobě váz se suchými květy nebo stojací lampa oživují zádveří. Zrcadla jsou samozřejmou součástí předsíně hrající často dekorativní roli. Mobilní zrcadla působí téměř jako skulptura v prostoru.

Schodiště

Dominuje vzdušnost, dřevěné stupně harmonizující s podlahou v místnosti, zábradlí z kovu nebo skla. Celé stupně ze skla jsou odvážným řešením ne pro každého.

Podlahy

V hlavním obytném prostoru je jedničkou stále dřevo. V poslední době se dostávají do popředí dřeviny ovocných stromů, jako je hruška, třešeň. Oblíbeným zůstává buk, dub, jasan. Exotické dřeviny se používají zvláště kvůli tvrdosti a široké škále tmavších odstínů. Dřevěné díly se kombinuji s aluminiovými pásky, které vyniknou zvláště u tmavých dřevin nebo se spojují dřevěnými pásky – lištami v kontrastní barvě. Zvýšené pozornosti se těší teaková podlaha z dílců spojená gumovými pásky vhodná do koupelen.

Keramická a porcelánová dlažba, stejně jako přírodní kámen nachází svoje uplatnění v koupelnách a zádveří. Světlé barvy se těší větší oblibě než tmavé odstíny.

Obývací pokoj a propojení s kuchyní

Tzv. open plan neustále vede, ale snaha alespoň opticky oddělit kuchyň, aby se zabránilo přímému styku s pracovištěm, kde nás nepříjemné hluky a pachy ruší od pohodlného sledování TV v obývací zóně, získávají své opodstatnění. Prostor se dá oddělit výškově jedním stupínkem nebo hned několika schůdky, pokud to světlá výška prostoru dovolí. Dalším řešením jsou posuvné dveře nebo celé posuvné stěny. Výběr materiálů a stylu kuchyně se nadále podřizuje celkovému stylu hlavního obytného prostoru. Velmi barevná kuchyňská dvířka se dostávají do pozadí a naopak vítězí dýha exotických dřev ve vysokém lesku, matná dýha nebo masívní dřevo. Klasická MDF v tlumených odstínech lakovaná nebo potažená folií se uplatňuje i nadále, zvláště vzhledem k cenové dostupnosti.

Pokud se týká podlahy obytného prostoru spojeného s kuchyní, tak se na přední pozici drží dřevěná plovoucí podlaha. Zda lakovaná, či olejovaná, to záleží na individuálním přání klienta. Masívní dlouhá prkna volí zákazníci, kteří touží po kvalitě a podlaze na celý život. Volba podlahy v kuchyni se opět podřizuje přání klienta. Z praktického hlediska mnozí volí dlažbu. Ti méně praktičtí a spíše estetičtěji založení se přiklánějí k podlaze stejné jako v obývací části, přestože jsou si vědomi zvýšených nároků na její údržbu.

Charakteristickým prvkem interiéru se stává užívání rozmanitých materiálů a jejich kombinací. Nejoblíbenějším materiálem je opět bezpochyby dřevo. Žádané jsou světlé i exotické druhy. Dřevěný masiv si chrání svou pozici díky nepochybným ekologickým vlastnostem a v neposlední řadě také díky jedinečnosti povrchu a kráse, která vynikne perfektním řemeslným zpracováním.

Styl obývacího pokoje

Kombinování materiálů svědčí o tendenci k různorodosti. Průsvitné a průhledné plasty židlí a menších kusů nábytku jsou kombinovány se dřevem i kovy. Sklo matné nebo mléčné v kombinaci s různými materiály neztrácí ani nadále v interiéru svůj význam. Potahovým látkám sedacího nábytku vévodí vlna, bavlna, len a kůže. Látky jsou většinou strukturované s velkými vzory, dostupné v mnoha barevných odstínech. Sedací soupravy jsou hranaté geometrických tvarů. Sedáky jsou pohodlné a hluboké, často doplněny o taburet. Hitem jsou  sedačky tzv. chaise longue s prodlouženou částí na nohy, na které se výborně relaxuje. Centrem obýváku, pokud mu právě nevévodí krbová kamna, je téměř vždy TV stolek. Buď je řešen jako klasický TV stolek s úložným prostorem na CD a DVD přehrávače, nebo se stává součástí obývací stěny, popř. funguje jako samostatný panel, plnící také funkci dělicí stěny  např. mezi jídelní a odpočinkovou částí. Zavěšování nábytku, skříněk, TV stolků a samotných LCD TV na stěnu se v současné době těší velké oblibě. Podlaha místnosti zůstává opticky nenarušená a nastává dojem nekonečného prostoru.

Konferenční stolky zůstávají nízké. Dřevěné, skleněné, kombinované s kovem a především větších rozměrů, aby se na ně vešla i dekorace, která dokáže prostor oživit a zútulnit. Odkládací stolky s nastavitelnou výškou jsou řešením pro ty, co nehodlají opustit pohodlí sofa a chtějí bez namáhavého ohýbání pouhým pohybem ruky dosáhnout kýženého. Spousta výrobců nabízí odkládací zóny přímo integrované v sedačce nebo flexibilní podložky, které se umístí na opěrák sedací soupravy. Doplnění interiéru živými rostlinami dokáže změnit celý obývák a dodat mu pocit zabydlenosti.

Jídelní kouty

Jídelní stůl se často stává součástí obytného prostoru. Velké rozměry stolu dávají pocit rodinné sounáležitosti a jsou vítanější. Jídelní židle jsou pohodlné, s opěrkami na ruce i bez, vyrobené z různých materiálů. Průhledný plast v kombinaci s masivním dřevem stolu je zajímavým řešením.

Koupelny

Vedle dlažby z keramiky, porcelánu a přírodního kamene se v koupelně často uplatňuje i dřevo. A to nejen na nábytku, ale také na podlaze. Nejpoužívanější je teak, který výborně odolává vlhkosti, ale i jiné exotické dřeviny v masivním provedení. Dalším alternativním řešením je betonová mazanina ošetřená lakem nebo guma. Stěny koupelen nemusí být nutně obloženy kachličkami. Voděodolné nátěry, fasádní barvy nebo barvy na bázi akrylu spolehlivě nahradí tradiční materiály uplatňované v koupelnách. Mozaika skleněná i keramická je stálicí na trhu a její nepřeberné možnosti aplikace a barev ji nevytlačí ani v budoucnosti. Stále častěji se objevuje v metalických barvách nebo také z plátkového zlata, tomuto trendu podléhají i obkladačky.

Zařizovacím předmětům v koupelnách i nadále dominuje bílá barva. Tvary umyvadel hranaté, oblé, kónické, misky umístěné na umyvadlové desce nebo zapuštěné zůstávají. Neodmyslitelnou součástí koupelen je záchod s bidetem. Dekorativní suché květy, bambus ve vysokých vázách nebo jiné dekorace odděluji záchod od zbytku koupelny a nabízí alespoň trošku intimity. Pokud to rozměry koupelny dovolí, tak se vana stává centrálním místem poutajícím pozornost. Umístěná na schůdku nebo zapuštěná do podlahy se může odhalit v celé své kráse. LED lampy a světelné pásky na časový spínač nabízí alternativní osvětlení, kdy se nemusí zapínat hlavní světlo.

Zuzana Fischer
Foto: archiv firmy Hinke Wohnimpulse GmbH, TEAM 7 Spezialstudio, Wien, ­archiv Z. Fischer

Autorka se zabývá návrhy a realizacemi obytných interiérů. Je studentským členem IIDA.