Nabíjecí stanice pro lidi
Galerie(15)

Nabíjecí stanice pro lidi

Malá, obalená v černém geometrickém obalu ve tvaru diamantu, vhodná akorát na přespání, hygienu a přípravu nezbytného jídla. Nakonec, co víc je potřeba na relax uprostřed lesa? „Nabíječka pro lidi“ je úplně čerstvý projekt, který vyšel z dílny nadnárodně působícího architektonického studia Bjarke Ingels Group – BIG.

Jen 17 metrů čtverečních a stačí

Prostor s rozlohou 17 metrů čtverečních by působil jako stísňující, kdyby nebylo neobvyklé architektury jeho tvůrců. Geometrické zlomy pláště chatky se pozitivně odrážejí i v interiéru jako speciální zasklené části. V konečném důsledku zjistíte, že této maličké chatce, ležící pár centimetrů od stromů, nic nechybí.  

Obývák je i ložnicí

Chatka A45, jak ji nazvali tvůrci, je prototypem prefabrikovaného bydlení v přírodě, první model stojí v údolí Hudson Valley. Jednoduchá samostatná obytná buňka poskytuje otevřený obývací prostor, který je zároveň i prostorem na spaní, dále se tu nachází menší kuchyňský koutek, hygienická místnost a prostor v podkroví, pokud se to podkrovím dá nazvat. Dokonce tu najdete i krb. Koupelna je obložená cedrovým dřevem.

Všechny trojúhelníky spojuje čtverec

Trojúhelníkové stěny chatky jsou vyrobeny z tmavého borovicového dřeva. Přes výrazný geometrický tvar, díky němuž vidíte z každé strany trojúhelník, je půdorys chatky čtvercový. Šikmá střecha a šikmé stěny umožňují jednoduchý odtok dešťové vody.

Výsledný krystalový tvar je fascinující i z estetického hlediska – z každé strany nabízí jiný obraz. Zkrátka, pokud se jen tak procházíte lesem a narazíte na podobný objekt, je to jako záběr ze sci-fi filmu.

Nejsou potřebné žádné těžké stroje

Celá chatka je postavená z modulů smontovaných přímo na místě. Základem jsou čtyři betonová mola. Právě ta umožňují postavit malé domky v odlehlých oblastech bez potřeby použití těžkých strojů. Většina materiálů použitých na stavbu této chatky je plně recyklovatelná.

Na únik stačí minimalismus

Celá chatka odráží charakteristické minimalistické severské bydlení, jehož prioritou jsou: komfort, design, zdraví a štěstí v jednom. Tyto chatky mají poskytnout únik z velkoměst rostoucímu počtu obyvatel, kteří po tom touží. Mají být nabíjecími stanicemi pro lidi z rušné každodenní reality. Chtěli byste takovou?

Chatka A45 ve zkratce

Architektonické studio: BIG – Bjarke Ingels Group
Lokalita: Lanesville, USA
Plocha: 17 m2
Rok realizace: 2018

 

Sabína Zavarská

Foto: Matthew Carbone