Na návštěvě v džungli
Galerie(7)

Na návštěvě v džungli

Mít květiny v bytě je pěkné ale znamená to i spoustu starání. Některým lidem navíc truhlíky a květináče se zelení vadí – překážejí, brání ve výhledu... Případně by si doma zeleň dovedli představit, ale to starání… A proto je zde nejen pro milovníky bohatého květinového vybavení v bytě možnost instalace zelených stěn – živých květin, pokrývajících plochy velké podle přání zákazníka.

Do jednoho bytu se zelenými stěnami jsme nahlédli. A protože takový interiér sice pěkně vypadá, ale podnítí současně mnoho otázek s květinovou instalací spojených, požádali jsme o odpověď na některé z nich Benjamina Raicha, projektového manažera firmy Němec.

Jaká byla celková koncepce zařízení interiéru, měl investor přesnou představu o vzhledu a vybavení a v neposlední řadě i o množství zeleně?
Investor si přál efekt „džungle“, přičemž výběr rostlin nechal na nás. Vzhled interiéru
byl minimalistický – šlo o kombinaci imitace betonu a betonepoxu, tedy chladných materiálů, k nimž byl vhodným kontrastem zelený prvek stěn z živých rostlin.

Spolupracujete s architekty již například při stavbě nebo rekonstrukci prostoru, je třeba udělat nějaká stavební opatření? Jaký byl postup v tomto případě?
Pokud jde o tuto instalaci, stavba pro nás připravila veškeré technické požadavky – vodu a elektřinu v místě realizované stěny. Je vždy lepší spolupracovat s architektem či stavební firmou již ve stádiu plánování, nicméně si dokážeme poradit i v době, kdy domek již stojí. Požadavek máme jediný – voda by měla být v blízkosti vrchní části stěny.

Navrhujete celý interiér, tedy nejen kaskádové stěny, ale i vybavení, barevnost, osvětlení a podobně?
Návrh interiéru, nábytek, textilie, barevnost, vzory, všechny doplňky, to je práce designéra či architekta, pro nás je to vodítko, naše práce je návrh a realizace zelené stěny, tedy světla a druhy rostlin, v některých případech realizujeme obklady. Ovšem naše provedení musí korespondovat s dalším zařízením a vybavením bytu.

Kolik návrhů jste udělali, řešili jste s klientem nějaká kompromisní řešení?
V tomto případě jsme návrh nedělali vůbec, klient nám plně důvěřoval a nechal nám volnou ruku. Jeho požadavkem byla „džungle“, bujná svěží zeleň, a ten jsme dodrželi. Nejdůležitější je pro nás spokojenost klienta. Pokud by po instalaci řekl: „Toto není džungle.“, vše bychom předělali dle jeho vlastních představ.

Jaké květiny byly použity a na jaké ploše?
V tomto rodinném domě byly použity květiny různých druhů – Aglaonemy (různé sorty), Philodendron Scandens a Codiaeum Nervia. Celkem je tam 40 m2 vertikálních stěn.

Zajišťujete také pravidelnou údržbu zelených stěn?
Ano, pravidelnou údržbu provádíme zhruba každé tři týdny či po domluvě s klientem.

Čeho si v této realizaci nejvíce ceníte? Jste i s odstupem času stále spokojeni – vy i klient?
Klient je stále nadšen a my máme velkou radost z toho, že se kytičkám daří. Upřímně, máme radost z každé povedené zakázky, ať jde o malou či velkou stěnu.

Foto: Němec s.r.o.
Text: Daniela Bartošová