Partner sekce:
  • XELLA

Interiér téměř pomerančový

Interiér téměř pomerančový

Interiér pražského rodinného domu architektonického studia LABOR13 charakterizuje dokonalý soulad barev, jednak jasných oranžových odstínů a jednak kontrastu tmavé a bělostné. V každé místnosti tohoto interiéru se objevuje téma oranžové barvy; a pokud zcela výjimečně někde chybí, potom její roli přebírá výrazná podlaha v teplém hnědě naoranžovělém tónu. 

Obytný prostor je jen opticky rozdělený na odpočinkovou, obývací část a na část jídelny s kuchyní. Předěl je vytvořen nenápadným stropním překladem v místě dělení a stropním dlouhým světlem na tomtéž místě.

Obytný prostor je jen opticky rozdělený na odpočinkovou, obývací část a na část jídelny s kuchyní.

Rapsodie v oranžové

Velkému obývacímu prostoru dominuje především čelní stěna v oranžové a nad vším se vznášející bělostné bubliny lustrů nepravidelných organických tvarů. Sytou oranžovou na stěně doplňuje oranžová v transparentním podání–tedy poloprůhledné závěsy na dvou velkých oknech. To druhé z nich už zasahuje do obývací části místnosti.

Interiér rodinného domu

Naproti němu je bílá stěna poseta oranžovými drobnými objekty – stylizované šipky a ústřižky tvoří jakýsi protipól totální oranžové kuchyňské stěny. Tyto drobné nástěnné objekty přecházejí až na strop, kde jsou nasvíceny bílým bodovým světlem.

Interiér rodinného domu

V koupelně doplňují oranžové stěny s drobnou mozaikou tentokrát ne oblá, ale přísně geometrická svítidla světla na stropě seřazená do přísné linky.

V koupelně doplňují oranžové stěny s drobnou mozaikou

Nábytek v celém bytě je černobílý

Velké téma oranžové barvy už k sobě potřebuje už jen černou a bílou – samozřejmě kromě dřevěné podlahy. V obývacím prostoru se nábytek omezuje na nízkou dlouhou linii nástěnných skříněk – černých s bílými předními stěnami zásuvek. Na ni navazuje bílá policová stěna. Ve vedlejší kuchyni stojí antracitový jídelní stůl a židle, za nimi kuchyňská linka v kombinaci černých a bílých skříněk.

Ložnice s nebesy a knihovnou

Ložnici dominují černá nebesa nad dvojlůžkem s bodovým osvětlením. Až do jejich výšky dosahují bílé knihovny po levé i pravé straně lůžka.

Ložnici dominují černá nebesa nad dvojlůžkem s bodovým osvětlením.

Oranžová barva je v této místnosti potlačena a omezuje se jen na drobné plochy hřbetů knih; klidný dojem dotváří bílá nařasená záclona. Pozornost tady ještě přitahuje křesílko originálního tvaru. Stejné najdeme u (opět černého) pracovního stolu ve vedlejší pracovně.

Architektonický ateliér LABOR13 založili v roce 2007 Albert Pražák, Martin Vomastek a Jiří Bardoděj v Praze. Ateliér poskytuje kompletní architektonický a stavebně-technický servis včetně návrhů a dodávek interiérů a služeb v oblasti výstavnictví. Mezi projekty a realizacemi převažují rezidenční stavby – rodinné a bytové domy, bytové interiéry a reprezentativní interiéry firem.

Alena Gembalová
Foto: labor13