Ideální bydlení pro cestovatele
Galerie(10)

Ideální bydlení pro cestovatele

Mít vlastní bydlení a přitom se nevzdávat volnosti, nesvazovat se půjčkami, které udávají nekompromisně další životní směr, to je přání mnoha lidí. Běžným, i když nepříliš efektivním východiskem je podnájem. Alek Lisefski vyřešil tento problém lépe než chytrá horákyně. Vyprojektoval a postavil Tiny House - maličký domeček na kolečkách.

Alek Lisefski si svůj domeček na kolečkách postavil na severu USA. V dřívějších dobách by byl přirovnáván ke kočovníkům, dnes by patřil spíše do komunity majitelů mobilhausů. Maličky (Tiny) dům je na časové ose od kočovníků po mobilhausy sice až na konci, pokud však přihlédneme k funkci, vybavení a komfortu obydlí, zařadil by se spíše někam doprostřed. Ale i v jednoduchosti je krása.

Tiny House – mobilní dům

Svým obyvatelům – autoru Alekovi, jeho přítelkyni Anjali a fence Anyi – poskytuje domov a přístřeší a současně jim umožňuje být v těsnějším soužití s přírodou. Alek Lisefski, jinak návrhář webů, tráví mnoho hodin u počítače, pohybuje se ve virtuálním světě, jeho práce ho také nutí cestovat nepravidelně na schůzky v různých částech země. Maličký mobilní dům je v takovém případě velmi praktický. Alek je na cestách vlastně stále doma, netráví mnoho času po hotelech, neutrácí tolik peněz za noclehy ani cestování.

Domeček na kolečkách má terasu i verandu, lze ho podle potřeby postavit do stínu nebo na sluníčko. A každý den může být někde jinde… (Alek Lisefski (http://tiny-project.com))

Malý dům, malý nepořádek

Bydlení v malém prostoru má své výhody. Tiny House donutil autora změnit životní zvyklosti – do malého prostoru se vejde méně věcí, Alek proto neshromažďuje nic, co skutečně nepotřebuje. Také tolik nenakupuje, jak říká, život je tak přehlednější. „Nemusím platit nájem, šetřím tedy peníze, díky tomu nemusím tolik pracovat… život je jednodušší, méně chaotický a svobodnější….“

Malá domácnost obsahuje vše, co člověk běžně potřebuje – je zde obývací pokoj s pracovním koutem, v patře je ložnice s ukládacími prostory. Malá kuchyně je vybavena plynovým vařičem, ledničkou a univerzální myčkou na nádobí, vhodnou i pro praní prádla. Nechybí samozřejmě ani toaleta (domácí kompostový záchod), tekoucí voda, je zde i odpad, v malé koupelně sprcha a teplá voda – tu ohřívá plynový ohřívač.

I na maličký dům dohlíží zákon

Ovšem aby té romantiky nebylo příliš, je třeba věnovat se liteře zákona. I maličký dům musí splňovat předpisy Ministerstva dopravy – maximální výška je 4,1 metru a šířka 2,6 metru. Délka není striktně daná, ale obvykle se pohybuje od 4,5 do 6 metrů, obytná plocha je tedy okolo 20 metrů čtverečních. Střecha domku je kovová, krov je vyroben ze dřeva vlhku odolného cedru, izolace je pěniová pěnová, výplně oken jsou z izolačních dvojskel s argonem. V domku je díky světlíkům a oknům dostatek přirozeného světla, které je příjemnější a současně zdarma… Před přehříváním ve slunečných dnech chrání domek mírný přesah střechy.

Ložnice velkorysých rozměrů pojme pohodlné lůžko i pro obyvatele dostačující úložné prostory. (Alek Lisefski (http://tiny-project.com))

Jak postavit Tiny House

Alek Lisefski si projekt nenechal jen pro sebe, všechny plány a postupy zveřejnil na svém blogu (tiny-project.com/plans/), aby tak pomohl k podobnému bydlení všem, kteří chtějí žít svůj život, avšak ještě nemají nebo nechtějí mít své pevné místo na Zemi. Ale současně mají tuto planetu rádi, chtějí se k ní chovat dobře a co nejlépe ji poznat.

Článek byl vytvořen s využitím zdrojů The Tiny Project a About the Tiny Project

Text: Dana D. Daňková