Human Centric Lighting v praxi
Galerie(5)

Human Centric Lighting v praxi

Denní světlo hraje v našem životě nezastupitelnou roli. Vzhledem k tomu, že tři čtvrtě vjemů vnímáme okem, má dostatek kvalitního světla pozitivní vliv na naši psychickou i fyzickou stránku, neboť tak můžeme informace z okolí plnohodnotně přijímat. Procházíme 24 hodinovými cirkadiánními rytmy, které mají vliv na naše zdraví, pohodu a produktivitu. Jde například o cykly bělosti a výkonnosti a tvorbu hormonů melatoninu a kortizonu. Osvětlení by mělo být uzpůsobeno těmto rytmům a přirozeně kopírovat sluneční světlo přizpůsobením spektrálního složení a intenzity světla potřebám našeho organismu.

Nové LED technologie fungující na principu Human Centric Lighting toto vše umožňují. Navazují na výzkum vědců Jeffreyho C. Halla, Michaela Rosbacha a Michaela W. Younga, kteří získali v roce 2017 Nobelovu cenu za lékařství v oblasti objevu molekulárních mechanismů kontrol cirkadiálního rytmu. Výrobce svítidel Halla s tímto konceptem nedávno přišel na český trh a snaží se o zdokonalování této technologie a jejího uplatnění tak, aby nabízela ten největší světelný komfort. Mimo jiné má praktické zkušenosti z Andílkovy školky, kde Halla v minulém školním roce instalovala osvětlení do několika tříd a zaznamenala od žáků pozitivní ohlasy.

V projektu Andílkovy školky jsou díky LED driverům IC (inteligent colour) jednou adresou DALI řízeny dvě barvy studené a teplé bílé v závislosti na časovém plánu. Tuto funkci zajišťuje nový software Designer 5 instalovaný v DALI routeru, který nabízí nepřebernou škálu možností, co se týče systému zařízení osvětlení, nastavení a vyvolávání světelných scén. Unikátní architektura systému řízení osvětlení spočívá v tom, že pro propojení jednotlivých komponent slouží pouze DALI sběrnice, to znamená, že systém nepoužívá převodníky z protokolu DALI na jiné protokoly.  Důležitou roli zde hraje DALI typ 8 a jeho řízení pomocí systémů osvětlení. Taková svítidla nesou označení „tunable white“, neboli „laditelná bílá“. Podle osazených LED čipů tak lze měnit teplotu chromatičnosti například v rozsahu 2700 až 6500K díky dvouokruhovým LED boardům a speciálním dvoukanálovým driverům.

V průběhu řízení se automaticky dopočítává správný poměr studené a teplé bílé jednotlivých kanálů simulující změny teploty chromatičnosti obvyklé z přírody podle jednotlivých fází dne. Instalovaný multisenzor měří příspěvek denního světla a udržuje tak konstantní úroveň osvětlení v závislosti na denním světle, čímž zaručuje také úspory energií v umělém osvětlení. Ruční ovládání je zajištěno nástěnným panelem s piktogramy tak, aby paní učitelky intuitivně naladily vhodný program například pro promítání, relaxaci, soustředění, nebo podporu cirkadiánního rytmu organismu s automatickou změnou teploty chromatičnosti.

Svítidla Sant v učebnách reagují pomocí čidla na venkovní světlo, a podle něj automaticky regulují osvětlení v interiéru

Svítidla Sant v učebnách reagují pomocí čidla na venkovní světlo, a podle něj automaticky regulují osvětlení v interiéru

V praxi to ve třídách vypadá následovně. Ráno je potřebné studené intenzivní osvětlení pro podnícení aktivity, vysokou produktivitu a stimulaci mozku. Ideálně by tak teplota světla měla být 6500K a jeho intenzita 500lx. V průběhu oběda lidský organismus potřebuje světla méně s intenzitou kolem 300lx a v barevných tónech, které by měly dosahovat 3000K, pro regeneraci organismu. Ke konci dne by mělo mít světlo teplejší s odstínem kolem 3500K a jeho intenzita by měla přirozeně klesat od 300lx směrem dolů a připravovat tak člověka na regeneraci a spánek.

Ing. Daniel Novák, Halla, a.s. 

 

ZDROJ: PR článek společnosti Halla, a.s.