Dřevěné podlahy jako dekorativní obklad stěn a stropů

Dřevěné podlahy jako dekorativní obklad stěn a stropů

Dnešní podlahové krytiny musejí splňovat jiné estetické požadavky než před deseti nebo dvaceti lety. Podlaha se stává dominantním prvkem interiéru. Zastavění nábytkem se minimalizuje, úložné prostory bývají součástí prvotních návrhů dispozičního řešení interiéru.

Příležitost vyniknout více než jakýkoli jiný materiál si zaslouží podlahy dřevěné. Trh momentálně ovládají velkoformátové palubky z dubu. Zákazníci u nich preferují přirozený vzhled, světlejší – bělené až šedavé – odstíny, střední rustikálnost a nenáročnost údržby. Narůstá nabídka stabilních vícevrstvých konstrukcí. Podlahové palubky se stále častěji využívají jako dekorativní obklad stěn i stropů.

Úzký sortiment dřevěných podlah z devadesátých let, založený na omezené nabídce dřevin, je dnes minulostí. Překonána je také určitá nepružnost výrobců dřevěných podlah reagovat zejména na dekorovou škálu laminátových podlah, které s sebou přinesly řadu imitací a atraktivních vzorů,“ podotýká Ing. Petr Kratochvíl, jednatel společnosti Kratochvíl parket profi, která je v ČR výhradním distributorem švédských vícevrstvých podlah značky Kährs.

Zatímco ještě před deseti lety byl poměr dubových a bukových podlah přibližně 50:50, v naprosté většině v 3lamelovém provedení, dnes na trhu jednoznačně dominují podlahy dubové 1lamelové, tedy palubkové, které evokují prkna z masivu. Překonána je také výrazná obliba červených odstínů dřevin jatoba, merbau nebo třešeň. V kurzu zůstává ořech, s ohledem na omezené zdroje jsou však tyto vícevrstvé podlahy dražší. Z borovice, u níž je poptávka významně ovlivněna regionem – typické jsou například pro Šumavu, se vyrábějí spíše masivní podlahy.

Doba dubová

Dubové podlahy mají momentálně jednoznačnou převahu. Důvodů je hned několik. Dub je dobře dostupná, odolná a praktická dřevina, kterou lze kvalitně opracovávat co do barev i struktury povrchu. Jak jsme se již výše zmínili, v popředí se drží velkoformátové provedení ve světlých odstínech, oblíbené jsou bělené a šedavé tóny. A právě všechny techniky barvení či moření včetně exkluzivního čpavkování, které krytině dodá naopak sytě tmavý vzhled a které lze uplatnit pouze u dubu, dále třeba kartáčování a řezání povrchu jsou u této dřeviny bezproblémové.

Má skvělé užitné i tepelně izolační vlastnosti, oproti buku a javoru je stabilnější při umístění na podlahové vytápění, samozřejmě bavíme-li se o vícevrstvých konstrukcích. Aktuálně nejžádanější jsou přirozené dekory, tedy ani zcela čisté bez přiznané kresby dřeva, ani extrémně rustikální, narážející na svůj výrazný design, který se hodí málokam, i náročnější údržbu. Milan Mrkáček z KPP dodává: „Zatímco před přibližně čtyřmi roky, kdy byl rozmach rustikálních vzorů nejsilnější, nebyla po čistých dekorech v podstatě poptávka, dnes se zákazníci, kteří žádají čistší vzhled podlahy, postupně opět objevují. V popředí zájmu jsou však jednoznačně decentně rustikální dekory.“

Od partnerů ASB

Navrch mají vícevrstvé konstrukce, které jsou oproti těm z masivu stabilnější a odolnější vůči klimatickým výkyvům. „Pro zajímavost lze poznamenat, že před cca třiceti lety bylo v ČR kolem 50 parketáren, dnes je lze spočítat na prstech jedné ruky,“ říká Milan Mrkáček.

Obložení stěn, stropů a schodišť

Novým směrem, kterým se vydávají jak výrobci dřevěných podlah, tak i designéři v interiérových studiích, je využití podlahy k obkladu stěn a stropů. Dominantní vliv dřevěné podlahy v moderních vzdušných interiérech se tak ještě umocňuje. Podlahové palubky se ke zdi většinou lepí na pevno, alternativou může být připevnění na rošt. Neméně efektní je také využití vícevrstvých palubek ke kompletnímu obložení schodišť. Dosáhne se tím velmi čistého, jednolitého provedení v designu s podlahou. Možnosti jsou v podstatě neomezené, důležitý je dobrý nápad a představivost.

Pro další informace navštivte www.kpp.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti Kratochvíl parket profi, s.r.o., fotografie KÄHRS a showroom Elements