Byt pro dva

Kuchyň

Projekty vznikající pod rukama architektů z ateliéru ORA mají šmrnc. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Mezi jejich nejnovější vtipně řešené rekonstrukce patří malý byt pro dva ve Znojmě.

„Přišli za námi stavebníci světoběžníci, kteří navštívili Znojmo teprve podruhé. Nicméně zamilovali si je do té míry, že si zde hned pořídili malý byt, který jim učaroval,“ říká architekt Jan Hora. „Šlo o byt, který byl vnímaný jako druhořadý – přízemní, ve starém městě, s provlhlými zdmi skoro až ke stropu. Byt měl ale vlastní dvorek a vládla v něm stinná atmosféra, což je v rozpáleném vyprahlém Znojmě velkou výhodou.“

Malý velký prostor

Zadáním bylo vytvořit byt na míru pro pár. To umožnilo architektům navrhnout řešení, která by ve větší domácnosti nebyla myslitelná. Byt nemá standardní koupelnu, ta je součástí ložnice, ukrývající se za příčkou (či paravánem, chcete-li) tvořenou masivním rámem z HEB profilů.

Díky tomu bylo možné nechat původní výmalbu stropu odhalenou jako celek. Přestože je byt poměrně malý, jeho místnosti působí velmi rozlehle.

Do bytu se vchází přímo ze dvorku.
Do bytu se vchází přímo ze dvorku.

Autenticita

Konstrukce bylo potřeba důkladně sanovat, byla provedena provětrávaná podlaha, chemická injektáž a sanační omítky. Vlhkostní čidla hlídají stabilní klima, když je byt opuštěný.

„Přes všechna náročná opatření jsme chtěli zachovat autentickou atmosféru,“ říká Jan Hora. „Ponechali jsme původní okna, odhalili stropní výmalby a odstranili všechny přebytečné příčky.“

Přestože je byt poměrně malý působí velmi rozlehle.
Přestože je byt poměrně malý působí velmi rozlehle.

Fragmenty minulosti

Většina nábytku je navržená na míru. Postel se jeví jako levitující, stejně jako je tomu u masivního paravánu, jde i v případě postele o „svařenec“ z HEB profilů. Tento motiv se v bytě opakuje ještě několikrát. Na podlahy umístili architekti čedičovou dlažbu orámovanou světlou cementovou stěrkou.

Do bytu zakomponovali také několik recyklovaných prvků, které lidé běžně vyhazují z jiných znojemských domů – od fragmentů dlažby až po dveře.

Postel „levituje“ v prostoru.
Postel „levituje“ v prostoru.

Místo: Znojmo
Architekt: ORA, Barbora Hora, Jan Hora, Jan Veisser
Investor: Soukromý klient
Rozloha: 55 m2
Projekt: 2016
Realizace: 2018

TEXT: ORA, TEREZA JANIŠOVÁ
FOTO: JAN HORA

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.